Baydemir hakkında dava açıldı

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ve 9 belediye çalışanına, görevini kötüye kullandığı iddiasıyla dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Başsavcılığı, İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca görevlendirilen iki mülkiye başmüfettişinin 2005 yılında yaptığı inceleme sonucu, hakkında soruşturma izni verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ve 9 belediye çalışanıyla ilgili iddianameyi tamamladı.

İddianamede, 2004 yılının haziran ve eylül ayları arasında, Baydemir başkanlığında toplanan yönetim kurulu üyeleri Veysi Ayus, Mehmet Ağaçe ve Celal Çetin'in oy birliğiyle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nce, abonelere ait hizmetlerin aksamaması, kurumun tahakkuk ve tahsilatlarının artırılması ile bilgisayar otomasyon sisteminin güncelleştirilmesinin temini amacıyla ihale açılmasına karar verildiği belirtiliyor.

İhale şartnamesinin kamu ihale mevzuatına aykırı olarak hazırlandığı kaydedilen iddianamede, ihaleye giren 3 firmadan en uygun şartları sunan firmanın teklifinin ''aşırı düşük'' olarak kabul edilip reddedildiği ve ihalenin bir başka firmaya verilmesine onay verilerek, kurumun 967 bin 356 bin YTL zarara uğramasına sebebiyet verildiği kaydediliyor.

Savcılık iddianamesinde, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Baydemir ve 9 belediye çalışanı hakkında, TCK'nın 257. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yargılamaya 26 Haziran'da Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkamesi'nde başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious