Baydemir için 1 yıla kadar hapis cezası istendi

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında, belediyeye ait ambulansla bir teröristin cenazesini taşıttığı iddiasıyla 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, sanıklar Belediye Başkanı Baydemir ile Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkan Vekili Zülfü Atlı, Personel ve Eğitim Daire Başkan Vekili Mübecel Günaçtı ve Mezarlıklar Şube Müdürü Cüneyt Gültekin'in, 2005 yılının Mart ayında, güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada ölü ele geçirilen terör örgütü üyesi Abdullah Deniz'e ait cenazenin, belediyeye ait ambulansla Diyarbakır'dan defnedileceği Gaziantep'e kadar nakledilmesi için izin verdiği belirtildi.

İddianamede ayrıca, cenaze naklinde kullanılan aracın sürücüsüne de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı hesabından 16,80 YTL geçici görev yolluğu ödemek suretiyle belediyeyi zarara uğrattıkları kaydedildi.

İddianamede, sanıklar hakkında 237 sayılı Taşıt Kanunu'nun 16. maddesine aykırı davrandıkları gerekçesiyle 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılması istendi. Yargılamaya önümüzdeki günlerde başlanacak.

İçişleri Bakanlığı, Baydemir'in Diyarbakır'da 4 PKK'lının cenaze töreni sonrası çıkan olaylarda göstericilerle yaptığı görüşmede yaptığı konuşma nedeniyle Teftiş Kurulu'ndan iki mülkiye başmüfettişini görevlendirmiş, müfettişler de, hazırladıkları raporda 'görevden uzaklaştırılmasını' talep etmişti. Ayrıca Diyarbakır olayları sırasında 31 Mart tarihinde göstericilerle yaptığı konuşma nedeniyle Baydemir hakkında 'örgüt propagandası yapmak' suçundan soruşturma açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious