Baydemir 'Kürtçe davetiye'den ifade verdi

Baydemir 'Kürtçe davetiye'den ifade verdi.12193
  • Giriş : 23.11.2007 / 02:23:00
  • Güncelleme : 23.11.2007 / 00:35:32

7. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali'nin açılışı için Türkçe ve Kürtçe davetiye hazırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, savcılıkta ifade verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avukatı Muharrem Erbey ile Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gelen Baydemir, 24 Mayıs 2007 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak'a gönderdiği ve üzerinde Türkçe ve Kürtçe "Demokrasi ve sanat için festival" yazılı açılış kokteyl davetiyesi nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında savcıya ifade verdi. Baydemir, ifade verdikten sonra savcılıktan ayrıldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı'na yazı göndererek Baydemir'in ifadesinin alınması için izin talebinde bulunmuş, bakanlık Baydemir hakkında soruşturma başlatılması için izin vermişti.

Baydemir, hakkında dava açılırsa TCK'nın, ''Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun'un koyduğu yasaklara ve yükümlülüklere aykırı hareket etmek'' suçunu kapsayan 222. maddesi ile ''görevi kötüye kullanma'' suçunu içeren 257/1. maddesi uyarınca 3 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious