Baydemir: 'Ortadoğu'da barış tesis edilmelidir'

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bütün etnik ve dini unsurlarıyla Ortadoğu halkları arasında barışın tesis edilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, İsrail'in Eilat kentinde yapılan "Uluslararası Turizm, Uluslararası İlişkiler ve Barış Girişimleri Toplantısı"na katıldıktan sonra Filistin'e geçerek Eriha Belediye Başkanı Hassan Seyid El-Hussein ile bir araya geldi. Büyükşehir belediyesinin resmi internet sitesinden ziyarete ilişkin bilgiler verildi.

Eriha Belediye Başkanı Hassan Seyid El-Hussein, Selahaddin'in torunlarını Filistin'de ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti. "Bizler sizden ayrı değiliz. Birçok ortak noktamız var. Tek bir ağacın kardeş dalları gibiyiz." diyen El-Hussein, İsrail-Filistin barış sürecinden söz ederek savaşın Filistin üzerindeki olumsuz etkilerini Baydemir'e aktardı.

İşgal altında olmalarına rağmen demokratik bir yapılanmayı devam ettirdiklerini ve bunun takdirle karşılanması gerektiğini anlatan El-Hussein, "Savaş koşullarında belediye hizmetlerini yerine getirmek çok zor. İnsanlara hizmet etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Filistin'de barışı istiyoruz ancak adaletsiz barış olmaz. Özellikle Filistin'in dostları ile uluslararası kamuoyu adil bir barış için daha çok çaba sarf etmesi gerekiyor." dedi.

Filistin'i ziyaret etmekten büyük bir heyecan ve mutluluk duyduğunu dile getiren Başkan Baydemir ise, Dicle ve Fırat nehirleri arasında bulunan ve Mezopotamya'nın kalbi olan Diyarbakır kentinden geldiğini belirtti. Eriha'nın Diyarbakır'a benzediğini bu nedenle kendini evinde gibi hissettiğini anlatan Baydemir, ziyaretin en önemli nedeninin barışa ulaşmanın temel yollarını bulmak olduğunu vurguladı.

"BÜTÜN ETNİK VE DİNİ UNSURLARIYLA ORTADOĞU HALKLARI ARASINDA BARIŞ TESİS EDİLMELİDİR"

Ortadoğu halklarının beraber yaşamak dışında bir şansları olmadığını kaydeden Baydemir, "Bütün etnik ve dini unsurlarıyla Ortadoğu halkları arasında barış tesis edilmelidir. Savaşların ve çatışmaların yıkıcı etkilerini en fazla kentler yaşıyor. Bu nedenle çatışma ve savaşlardan kaynaklı acılara en yakından tanıklık edenler yerel yöneticilerdir. Bu durum çatışmaların hem çözüme kavuşmasında hem de çatışma sonrasında yaraların sarılmasında yerel yönetimlerin rolünü artırıyor. Yerel yöneticiler arasındaki ilişkiler, farklı kimlikler ve kültürler arasında bir yakınlaşma sağlayacaktır. Bu halklar, kültürler ve inançlar arasında bir kaynaşma ve dostluk oluşturacaktır. Bu yönüyle hem barışın gerçekleştirilmesine büyük bir katkıda bulunacak ve halklar, inançlar arasında düşmanlık yaratarak çatışmaları körükleyenlerin kozlarını ellerinden alacaktır." diye konuştu.

Eriha Belediye Başkanı Hassan Seyid El-Hussein, Baydemir'e kentin amblemini içeren bir tabak hediye ederken; Baydemir de Diyarbakır'ın amblemini içeren bir tabak hediye etti. Belediyedeki görüşmenin ardından Hz. İsa'nın 40 gün oruç tuttuğu mağaranın bulunduğu dağa teleferikle çıkılarak belediye meclis üyelerinin de katıldığı yemekli bir toplantı yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious