Baydemir'den düşündüren imalar

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Ankara’yı yetkilerini paylaşmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Parlamentosu (AP) çatısı altında düzenlenen "Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Kürtler" konulu konferansta konuşan DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, merkeziyetçlikten adem-i merkeziyetçiliğe geçilmesinin, Kürt sorunu başta olmak üzere Güneydoğu'nun sorunlarının çözümünde kolaylaştıracı rol oynayabileceğini söyledi.

"Yerel kaynakların yerel yönetimler tarafından da kullanılması" tezini savunan Baydemir, oldukça dikkat çekici örnekler verdi. Bu arada toplantıya terör örgütü PKK'nın yandaş ve temsilcilerinin de katıldığı gözlemlendi.

Brüksel'de bu yıl 3'üncüsü düzenlenen konferansta konuşan Baydemir, yetkilerin ve kaynakların paylaşılması halinde istikrar ve sosyo-ekonomik gelişmenin artacağını vurguladı.

Örnek olarak Batman’daki petrol rezervlerini ve bölgedeki hidroelektrik enerji kaynaklarını gösteren Baydemir'in sorguladığı bir başka unsuru da valilik ve belediye başkanının yetkilerini birleştiren ve bu yetkileri üzerinde toplayan kişinin seçimle belirlendiği bir modelin yaratılıp yaratılamayacağı oluşturdu.

Baydemir, "Sakın bu öneriyi eyalet sistemi ya da federal yapı tartışması açıyorum gibi algılamayın" dedi. Bölgeler arası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak amacıyla bölgesel metropol kentler oluşturulabileceğini söyleyen Baydemir, bunlara örnek olarak da Diyarbakır, Van ve Trabzon'u gösterdi.

TBMM'de Kürt konferansı istedi


"Bölünme korkusu yersiz. Devletin bütünlüğü ve toplumun istikrarı zorlamayla sağlanamaz. Hepimiz daha güçlü ve demokratik bir Türkiye istiyoruz" diyen Baydemir'in, "Bu tür platformların ve bu tür bir konferansın TBMM çatısı altında gerçekleşebilmesi en büyük temennimdir" sözleri de dikkati çekti.

Kral çıplak

DTP Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan da Kürtçe yayıncılığın "içler acısı" bir halde olduğunu, tek bir özel Kürtçe kursunun bulunmadığını ve refomların gerekli etkiyi yaratmadığını savunarak "Kral çıplak" dedi. Devletin DTP'ye "terör düzeyine varan şiddet" uyguladığını da öne süren Bakırhan, terör örgütü tarafından ilan edilen ateşkesin kalıcı hale gelebilmesi için, AB'nin rol oynamasını da istedyerek "Sorun artık AB’nin de sorunu" diye konuştu.

Netlik çağrısı

Liberal Grup üyesi Andrew Duff ise Kürtler'e "netlik" çağrısı yaptı. "Kürt siyasetçilerden beklediğimiz amaçlarını net bir şekilde ortaya koymaları" diye konuşan Duff, AB'nin İngiliz modelinden esinlenerek hazırlanan Terörle Mücadele Yasası’nın gözden geçirilmesini sağlamak amacıyla devreye girmesi gerektiğini söyledi.

PKK taraftarları

Birleşik Sol Grup’un himayesinde yapılan toplantıya, az sayıda AP üyesinin yanı sıra terör örgütü PKK yandaş ve temsilcilerinin de katıldığı gözlemlendi. Bakırhan da dahil olmak üzere bazı katılımcıların, "Sayın Öcalan"'' ifadesini kullanmaları dikkat çekerken, AP üyelerinin bir kısmı bir konuşmacının toplantıda terör örgütü propagandası yapmasından rahatsızlık duyduklarını açıkça dile getirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious