Baydemir'den PKK'ya çağrı

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, üstü kapalı terör örgütü PKK'ya çağrı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkan Baydemir, silah, kan ve gözyaşının sorunları çözmediğini, acıları katmerleştirdiğini belirterek, "Silahın kanın ve gözyaşın bu sorunun çözümüne katkı sağlayacağına inanmıyorum. Tam tersine acıyı katmerleştiriyor" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin yeni mahalle olan köylerde başlattığı etkinliklere katılan Başkan Baydemir, gazetecilerin son günlerde artan çatışma ortamı ile ilgili sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin terör örgütü PKK'nın silah bırakacağı yönündeki çağrının ardından 'Dünya Barış Günü'nde yeni eylemler yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' şeklindeki soruya Baydemir, "Silahın ve kanın bu sorunun çözümüne katkı sağlayacağına inanmıyorum. Tam tersine sorunu, acıyı katmerleştirmektedir. Bir an önce ama bir an önce silahların sustuğu insanların birbiriyle konuştuğu, anlamaya çalıştığı bir ortam oluşturmamız gerekiyor." şeklinde cevapladı.

Bölgede son iki gündür artan terör olaylarına değinen Baydemir, "Bunu çok kez izah ettik. Bir kez söylemekten hem büyük bir acı duyuyorum, hem büyük bir izdırap çekiyorum. Tek bir insanımızın yaşamını yitirmesine artık tahammülüz kalmadı" diye konuştu.

"Bir kardeşimizin yaşamını yitirmesine rıza göstermememiz gerektiğini" ifade eden Baydemir, şöyle konuştu: "Bir annemizin yüreğinin yanmasına zemin hazırlayacak bir ortamı artık yaşamamalıyız , yaratmamalıyız. Bir kez daha söylüyorum, artık annelerimizin yüreğini incitecek bu süreci, bu çatışmayı durdurmamız lazım. Ben inanıyorum; diyalog yoluyla, sevgi yoluyla, paylaşım yoluyla çözülemeyecek hiçbir sorunumuz yoktur. Bütün yaşadığımız acılar, bütün yaşadığımız sorunlar, diyalog kadar yakındır diye düşünüyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious