Baydemir'e 5 yıl hapis istemi

Baydemir'e 5 yıl hapis istemi.8090
  • Giriş : 10.09.2008 / 12:35:00

Baydemir'in Kürt muhalefeti sözünden 5 yıl hapisi isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, terör örgütü PKK çizgisinde yayın yapan Roj TV'de katıldığı bir programda, PKK için 'Kürt muhalefeti' dediği gerekçesiyle, 'yasadışı örgüt propagandası yapmak' suçundan 5 yıl hapis istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Terör örgütü çizgisinde yayın yapan Roj TV'de katıldığı bir programda PKK için, 'Kürt muhalefeti' dediği gerekçesiyle, hakkında Diyarbakır 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde, TCK'nın 215 ve 216 maddeleri gereğince 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç ve suçluyu övmek' suçundan 1 ile 3 yıl hapis istemiyle dava açılan Osman Baydemir'in yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, Baydemir ve avukatı Muharrem Erbey hazır bulundu. Duruşmada sözlü savunma yapan Baydemir, 8 Temmuz 2007 tarihinde Roj TV'nin yayınına katıldığını ve stüdyoda birden fazla konuk olduğunu belirterek, ortalama yarım saat konuşma yaptığını ve meramını bu süre zarfında dile getirdiğini söyledi. Baydemir, “Bu süre içindeki yaptığım konuşmayı aynen tekrar ediyorum. Ülkemizin demokratikleşmesi, Kürt sorunu, kalkınma hususunda görüş ve önerilerimi belirttim. Konuşmam bir bütün olarak değerlendirildiğinde, tamamen fikir hürriyeti kapsamındadır” dedi.

'BU SAVAŞ ARTIK DURMALI'

Osman Baydemir, bir yurttaş olarak, bir belediye başkanı olarak kamu otoritelerini düşünmek zorunda olmadığını söylediği savunmasında, “Devletin resmi görüş otoriteleri doğrultusunda fikir beyan etmek zorunda değilim. 30 yıldır devam eden sorunlara çözüm bulunamadı. Benim yaklaşımım insan yaşamını kutsayan bir yaklaşımdır. Ölümlerin durdurulmasını isteyen bir yaklaşımdır. 'Silahlı Kürt muhalefeti' demek, herhangi bir kişiyi, kuruluşu övme anlamına gelmez” dedi.

İnsan hakları savunucusu olduğunu, hiçbir gücün insanların ölümünü meşru olarak gösteremeyeceğini söyleyen Baydemir, “Ne yasa, ne de yasadışı hiçbir ölümü kimse bana meşru, doğal olarak gösteremez. Yaşadığım sürece onurlu barış için çaba sarf edeceğim” diye konuştu.

Baydemir'in avukatı Muharrem Erbey de müvekkilinin savunmalarına katıldığını belirterek, müvekkilinin konuşmasının düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu ve beraatini istedi.

SAVCI, AĞIR CEZA'DA YARGILAMA İSTEDİ

Savunmaların ardından söz alan Cumhuriyet Savcısı, verdiği esas hakkındaki mütalaasında, Baydemir'in söz konusu tarihte Roj TV'ye katılarak, '1999 yılında sonra iki büyük gelişme olduğu, bunlardan bir tanesinin Kürt muhalefetinin stratejik bir değişime giderek silahı yöntem dışına çıkardığını deklere ettiği ve hatta silahlı militanların Türkiye'nin sınırlarının dışına çıktığı' ifadelerini kullandığını hatırlattı. Savcı, sanığın kullanılan ifadelerle 'Halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği', 'Suçu ve suçluyu övdüğü' iddiasıyla TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca cezalandırılması talebiyle kamu davası açıldığını belirtti.

Savcı, Baydemir'in, 'Kürt muhalefeti' sözü ile 'Yasadışı örgüt propagandası' yaptığını iddia ederek, 3713 sayılı kanunun 7/2 maddesini ihlal niteliğinde olduğu, Baydemir'in suç kastının bulunup bulunmadığının belirlenmesinin görevli Ağır Ceza Mahkemesi'ne ait olduğunu belirtti. Mütalaada, bu nedenlerle Baydemir'in 'Yasa dışı örgüt propagandası' suçundan yargılanması için dosyanın ilgili Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verilmesi istendi.

5 YIL İSTEMİYLE YARGILANACAK

Savcının esas hakkındaki mütalaanın okunmasının ardından mahkeme heyeti, dosya kapsamı ve iddianame içeriği dikkate alındığında Baydemir'in eyleminin sabit olması halinde, 3713 sayılı yasanın 7/2 maddesinde düzenlenen 'Yasadışı örgüt propagandası yapmak' suçunu oluşturduğunu, 5235 sayılı yasanın 12 ve 14. maddeleri gereğince dosyanın CMK 250 maddesi gereğince görevli Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verdi. Baydemir, burada 5 yıl hapis istemiyle yargılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*