Baydemir'e soruşturma yolu açıldı

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

İçişleri Bakanlığı, Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe basılan davetiyeleri resmi devlet görevlilerine gönderen Osman Baydemir hakkında soruşturma açılmasına izin verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanlığı, Türkçe’nin yanı sıra Kürtçe basılan 6. Kültür ve Sanat Festivali açılış davetiyesini resmi devlet görevlilerine göndediği için
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından mayıs ayında düzenlenen 6. Kültür ve Sanat Festivali için Türkçe ve Kürtçe hazırlanan davetiyelerin Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar ve resmi devlet görevlilerine gönderilmesi, Osman Baydemir hakkında soruşturma açılmasına neden oldu.

Kendisine davetiye gönderilen Diyarbakır Cumhuriyet Eski Başsavcısı Hüseyin Canan, gönderilen davetiyeyi ihbar kabul ederek İçişleri Bakanlığı’ndan Baydemir için soruşturma izni istedi.

Bakanlıktan gelen teftiş kurulu üyelerinin hazırladığı raporda, davetiyedeki yazının Türk harflerinin kabul ve tatbiki hakkında kanun, iktisadi müesseselerde mecburu Türkçe kullanılması hakkında kanun ile Türk Ceza Kanunu’nun 222. maddesine aykırı olduğu belirtildi.

İçişleri Bakanlığı’nın rapor üzerine Baydemir hakkında “soruşturma izni” verdiği belirtildi.

Baydemir’in soruşturma izni hakkında Danıştay’a itiraz hakkını kullanabileceği belirtilirken, itirazın reddi halinde baydemir hakkında 6 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılabileceği belirtildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious