Baydemir'in 3 Ocak'taki saldırıyla ilgili tepkisi sert oldu

Baydemir'in 3 Ocak'taki saldırıyla ilgili tepkisi sert oldu.12193
  • Giriş : 12.01.2008 / 18:26:00

Diyarbakır'da konuşan Baydemir; "İnsanların yaşamına mal olan hiçbir saldırıyı kabul etmiyoruz''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 3 Ocakta Diyarbakır'da düzenlenen saldırıyla ilgili olarak, ''İnsanların hele hele çocuklarımızın yaşamına mal olan hiçbir saldırıyı, hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz'' dedi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti, Diyarbakır Ticaret Borsası'nda ''Diyarbakır Medyayı Tartışıyor, Güneydoğu'nun İmajında Medyanın Rolü'' paneli düzenlendi.

Osman Baydemir, panelin açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da 3 Ocakta düzenlenen ve 6 kişinin ölümü, 67 kişinin yaralanmasına yol açan saldırıya değinerek, bu olay nedeniyle Diyarbakır'da insani duygu yoğunluğunun yaşandığını söyledi. Herkesin vicdanına seslendiğini ifade eden Baydemir, şöyle konuştu:

''Herkesin bilmesini isterim ki çocuklarımızın ve gençlerimizin cenazesini kaldırmak için belediye başkanı olmadım ve olmayacağım. Çocuklarımızı ellerimizle toprağa gömdüğümüz, yaşamlarını koruyamadığımız ülkede belediye başkanı, vali, milletvekili, bakan, başbakan hatta ve hatta Cumhurbaşkanı olmak insan vicdanında ne anlam ifade eder.

Hakkari, Şemdinli ve Kızıltepe'de, Ankara Anafartalarda insanlarımız ve çocuklarımız yaşamını yitirdiğinde insan olarak ne hissettiysem 1 hafta önce de aynı şeyleri hissettim, aynı duyguları yaşadım. İnsanların hele hele çocuklarımızın yaşamına mal olan hiçbir saldırıyı, hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz.''

Panelde bölge imajının tartışılacağını oysa bu imajın ''Türkiye'nin imajı olduğunu'' belirten Baydemir, ''Olumsuz bölge imajı Türkiye'nin olumsuz imajıdır. Bu nedenle ülkenin imajını düzeltmemiz lazım. Bölgenin sosyo-ekonomik yapısını gözden geçirmemiz lazım'' dedi. Panele, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile çok sayıda gazeteci ve davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious