Baydemir'in 4.5 yıl hapsi istendi

Baydemir'in 4.5 yıl hapsi istendi.13860
  • Giriş : 16.10.2007 / 17:16:00
  • Güncelleme : 16.10.2007 / 18:17:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir hakkında, ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama'' suçundan dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Baydemir'in bir süre önce bazı basın ve yayın organlarında yer alan, ''Başbakan en sevdiği ve en güvendiği adayını burada belediye başkan adayı olarak göstersin. Diyarbakır bir kaledir, düşmez. Bugüne kadar birçok kişi düşürmek istedi ama düşmeyecektir'' açıklamalarıyla ilgili İçişleri Bakanlığının izin vermesinin ardından başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianamede, sanık Baydemir'in, yaklaşık 1.5 ay önce gazetecilere yaptığı açıklamada, TCK'nın ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama'' suçunu işlediği bu nedenle TCK'nın 216/1. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanması istendi. İddianamede ayrıca, suçun basın yoluyla işlenmesi nedeniyle istenen cezanın yarı oranda artırılması da talep edildi.

İddianamede, sanık Baydemir'in ifadesinde, yaptığı açıklamada bir suç unsuru olmadığını belirterek, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce yapmış olduğu değerlendirmelere dair yanıt hakkını kullandım'' dediği belirtildi.

Hakkında, ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama'' suçundan dava açılan Baydemir'in yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious