Baydemir'in davası başladı

  • Giriş : 26.06.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ve 9 belediye çalışanının, 'görevini kötüye kullandığı' yolsuzluk davası başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yanısıra belediye çalışanları Usamettin Ay, Ayhan Baran, Mehmet Zeki Kantaci, Zülkif Yıldırım, İrfan Budak, Veysi Ayus, Yasin Akyol, Mahmut Ağaçe ve Celal Çetin'in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) tarafından açılan ihalede yolsuzluk yapmak süretiyle belediyeyi zarara uğrattıkları suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine başlandı. Diyarbakır 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıklardan Belediye Başkanı Osman Baydemir ve DİSKİ Yönetim Kurulu Üyesi Celal Çetin Belediyeler Birliği'nin (GABB) Kıbrıs'ta düzenlediği seminere katıldıklarından dolayı katılmadı. Diğer sanıklar ile avukatları Meral Danış Beştaş duruşmada hazır bulundu.

'DAVA YASAL OLMAKTAN ZİYADE SİYASİDİR'

Sanıklar hakkında "görevini kötüye kullanmak" suçunu düzenleyen ve TCK'nın 257. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen iddianamenin okunmasının ardından savunma yapan sanıklar suçlamaları reddederek, ihale kanununda aşırı düşük teklife ihale verilmesinin zorunlu, ihale şartnamesinde belirsizliğin ve alternatif hizmet teklifinin söz konusu olmadığını kaydetti.

Sanıkların avukatı Meral Danış Beştaş ise yaptığı savunmada davanın talihsiz bir dava olduğunu belirterek, "Çünkü yasal olmaktan ziyade siyasidir. Bu dava diğer yerlerin belediyeleri hakkında olsa idi açılmazdı. Bu dava Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi söz konusu olduğu için açılmıştır" dedi.

Yapılan savunmaların ardından hakim duruşmaya katılmayan diğer sanıklardan Baydemir ve Çetin'in duruşmaya gelerek ifade vermeleri, dosyanın Ankara Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilerek söz konusu hususlar ile davaya konu ihalenin usulsüz olup olmadığı ve belediyenin zarara uğratılıp uğratılmadığının tespit edilmesi amacıyla Sayıştay denetçilerinden oluşan kurula havale edilmesi talebiyle duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SORUŞTURMAYA İZİN VERMİŞTİ

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nca görevlendirilen iki mülkiye başmüfettişinin 2005 yılında yaptığı inceleme sonucu, hakkında soruşturma izni verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ve 9 belediye çalışanı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 2004 yılının Haziran ve Eylül ayları arasında, Baydemir başkanlığında toplanan yönetim kurulu üyeleri Veysi Ayus, Mehmet Ağaçe ve Celal Çetin'in oy birliğiyle, DİSKİ'nin abonelere ait hizmetlerin aksamaması, kurumun tahakkuk ve tahsilatlarının artırılması ile bilgisayar otomasyon sisteminin güncelleştirilmesinin temini amacıyla ihale açılmasına karar verildiği belirtiliyor.

İhale şartnamesinin kamu ihale mevzuatına aykırı olarak hazırlandığı kaydedilen iddianamede, ihaleye giren 3 firmadan en uygun şartları sunan firmanın teklifinin ''aşırı düşük'' olarak kabul edilip reddedildiği ve ihalenin bir başka firmaya verilmesine onay verilerek, kurumun 967 bin 356 bin YTL zarara uğramasına sebebiyet verildiği belirtiliyor.

Savcılık iddianamesinde, görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Baydemir ve 9 belediye çalışanı hakkında, TCK'nın 257. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious