Baydemir'in yargılanmasına başlandı

Baydemir'in yargılanmasına başlandı.12193
  • Giriş : 14.03.2008 / 13:30:00

''Büyükşehir Belediyesi Öykü Seçkisi'' isimli kitabı Türkçe ve Kürtçe bastırıp dağıttırdığı gerekçesiyle hakkında dava açılan Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir ve 2 belediye çalışanı ile organ bağışı için ''Kürtçe bildiri'' hazırlayan DTP'li eski Sur B

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır 5. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan Belediye Başkanı Osman Baydemir, Büyükşehir Belediyesi İdari Mali Daire Başkanı Zülfi Atlı ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Denli'nin yanı sıra DTP'li eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş katıldı.

Sanık Baydemir, yaptığı savunmada, Türkçe ve Kürtçe öykü kitabı basımının suç olmadığı kanaatinde olduğunu savunarak, ''Kürtçe de Türkçe gibi bu ülkenin bir gerçeğidir ve kamusal alanda kullanılmalıdır'' dedi.

Diğer sanıklar Atlı ve Denli de iddianamede yer alan atılı suçları kabul etmeyerek beraatlarını talep ettiler.

Aynı davada Baydemir ve diğer 2 sanıkla birlikte yargılanan DTP'li eski Sur Belediye Başkanı Demirbaş da savunmasında, organ bağışı konusunda kentte bir duyarlılık yaratmak istediklerini belirterek, ''halkın yüzde 70'i Kürtçe konuştuğundan broşürü Türkçe ve Kürtçe hazırladık'' dedi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

-İDDİANAMEDEN-

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklardan Belediye Başkanı Osman Baydemir, eski Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Büyükşehir Belediyesi İdari Mali Daire Başkanı Zülfi Atlı ve Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Denli'nin, TCK'nin ''Türk Harflerinin Kabulü ve Tatbiki Hakkındaki Kanun'un koyduğu yasaklara aykırı hareket etmek'' ve ''görevi kötüye kullanmak'' suçlarından 3'er yıl 6'şar ay hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious