Baykal, 7 maddelik öneri paketi sundu

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de işlerin yolunda gitmediğini belirterek, hükümete 7 ayrı öneride bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin Meclis Grubu toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 'acil eylem planı' olarak nitelendirdiği eylem planını madde madde sıralayarak anlattı. Milli Eğitim Bakanı, İçişleri Bakanı ve Maliye Bakanı'nın görevden alınmasını isteyen Deniz Baykal, Başbakanlık Müşteşarı Ömer Dinçer'in de görevden alınmasını talep etti.

AK Parti'nin Meclis tatile girmeden Terörle Mücadele Yasası'nı Meclis'ten geçirmesini isteyen Baykal, bölücübaşı Abdullah Öcalan'a af getirdiğini iddia ettiği 6. maddenin tasarıdan çıkarılması gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı'nın Meclis'te uzlaşma ile seçilmesini öneren Deniz Baykal, uzlaşma olmaması halinde erken seçime gidilmesini istedi. Baykal, "Ya erken seçim kararı alınır, ya da Cumhurbaşkanı'nı uzlaşma ile seçeriz deyin, ülke rahatlasın" diye konuştu. 30 Ağustos'ta Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komuta kademesinin değişeceğine işaret eden Deniz Baykal, "Sakın 30 Ağustos'a yönelik bir kriz planlaması içinde olmayın" dedi.

Baykal şöyle konuştu: "Cumhurbaşkanı seçimini parlamentoda uzlaşmayla gerçekleştirmeye hazır olduğunuzu derhal ilan edin. Cumhurbaşkanlığı seçimini dikkatlerden kaçırarak, 'gel tezkere gel' der gibi 'gel 7 mayıs gel' diyerek, 7 Mayıs'ta da ani bir oluşumla Cumhurbaşkanlığını alıp götürerek Türkiye'nin istikrarıyla oynamayın. 'Türkiye'yi erken seçime götürmeyeceğim' diyorsanız, Cumhurbaşkanlığı seçimi nasıl olacak çıkıp söyleyin. Sakın 30 Ağustos'a yönelik bir kriz planlaması içinde olmayın."

Ekonomide yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Deniz Baykal, son gelişmelerin bir dalgalanma niteliğinde olmadığının ortaya çıktığını, Türkiye'de bir 'mini kriz' yaşandığını söyledi. Baykal, ''Türkiye'de bir mini kriz söz konusudur. Tam bir kriz değil ama bir uyarı olarak anlaşılması gereken, gidişatın iyi olmadığını gösteren bir mini kriz tablosuyla karşı karşıyayız. Dolar ve Avro'da birden bire yüzde 20'nin üzerinde kur artışı ortaya çıkmıştır. Bunun ineceği beklentisi vardı ama öyle olmadı. Merkez Bankası, bir toplantıyla gerekli tedbir alınacağını açıkladığı halde kur inmedi'' diye konuştu.

Yarın Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun toplanacağını hatırlatan Deniz Baykal, 7 kişilik kurulun 2 üyesinin henüz atanmamış olmasını eleştirdi. Baykal, bu atamaların yapılmamasının nedeninin, Merkez Bankası ile hükümet arasındaki çekişme olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious