Baykal, AKP'ye karşı şok iddialarda bulundu!

  • Giriş : 14.05.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Başkal, "AK Parti'nin temelinde Ali Dibo olayı vardı, tepesinde Dubai yolsuzlukları kendini göstermeye başlamıştır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere İzmir'e gelen CHP Genel Başkanı Baykal'ı, Adnan Menderes Havalimanı'nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, milletvekilleri ve çok sayıda partili tarafından çiçeklerle karışalandı. Karşılamada partililer 'Başbakan Deniz Baykal' sloganı attı.

Türkiye'nin harekitle yine bir döneme girdiğinin görüldüğünü belirten Baykal, seçimlerin zamanı ile igili kamuoyunun bekleyiş içinde olduğunu söyledi. Dört yılda bir yapılan seçimin siyasal yaşantımızın temel bir geleneği haline geldiğini dile getiren Baykal, dünyanın hemen hemen bütün demokrasilerinde seçimlerin 4 yılda bir yapıldığını kaydetti.

2007 yılının Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacak olmasının Türkiye'de seçimlerin yapılması için değil, ertelenmesi için bir gerekçe olarak düşünüldüğünü ileri süren Baykal, "Bu yanlıştır. Yeni Cumhurbaşkanının, yeni bir meclis tarafından seçilmesinde ülke yararı vardır. Demokrasinin gereği de bu olmak zorundadır. Kendisi değişmesi gereken 4.5 yılı aşmış bir meclisin, ülkenin 7 yıllık geleceğini belirleyecek bir Cumhurbaşkanı seçimini yapmak için süreseni uzatmış olması uygun ve doğru değildir. Türkiye'de siyasetin yenilenme ihtiyacı artık herkes tarafından bilinmektedir. Bu konuların netleşmesi gerekiyor. Ama öyle anlaşılıyor ki 2007 yılının başında Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacak olması seçimlerin ertelenecek olmasının temel gerekçesi haline dönüştürülmektedir." dedi.

Baykal, Cumhurbaşkanı'nın temel görevinin Anayasa ile çatışmak, çekişmek, Anayasa'yı etkisizleştirmek değil, tam tersine Anayasa'yı sahiplenmek ve işletmek olduğunu kaydetti. Anayasa sisteminde meclis, anayasal kurumlar, yargı organları, üniversiteler ve toplumun değişik kuruluşları olduğunu aktaran Baykal, Cumhurbaşkanı'nın görevinin bunlarla uyum içerisinde çalışmak olduğunu ifade etti.


"İKTİDARIN BU ANAYASA KARŞISINDAKİ TAVRI NETLEŞMİŞTİR"


Cumhurbaşkanlığının yerinin Anayasa ile kavga, Anayasaya inanmama, Anayasa Mahkesi ve Danıştay ile çatışma yeri olmadığına değinen Baykal, "Cumhurbaşkalığı Silahlı Kuvvetlerle, toplumla çatışmanın yeri değildir. Bu konu Türkiye'de giderek önem kazanıyor. Gündemimizin ana konularından biri budur. Diğer yandan Türkiye son 23 Nisan'dan bu yana iktidarın bu anayasa karşısındaki tavrı netleşmiştir." diye konuştu.

Anayasa'nın değiştirilimeyen maddelerininin değiştirme özleminin AK Parti iktidarının en yetkilileri tarafından dile getirdiğini savunan Deniz Baykal, "Bu tabii çok ciddi bir kaygı konusudur. Artık takiyye alenileşmiştir. Takiyye artık netleşmiştir. Türkiye'de Anayasa'ya inanmayan bir yönetemin iş başında bulunduğu ve Türkiye'de istikrara yönelik tehlikelerin buradan kaynaklandığı görülmüştür. Bu tabi tablo. Hem siyasi hem de ekonomik bir sıkıntı konusudur. Son günlerde ekonomik dengeyi sarsan olumsuz nedenler ortaya çıkmaya başladı. Türkiye'de bu siyasi gerilim ve istikrarsızlık ekonomik sorunları artırır. İktidarın bunun farkında olmadığı gözüküyor." şeklinde konuştu.

Böyle bir ortamda seçime gidileceğini belirten Baykal, "AK Parti'nin temelinde Ali Dipo olayı vardı, tepesinde de Dubai yolsuzlukları kendisini göstermeye başlamıştır. Kuşadası ile başlayan Tüpraş ile devam eden ve şimdi de Dubai kulelerinde kendisini gösteren büyük yolsuzluk tezgahları artık açıkça gözükmüştür. Dokunulmazlıkları kaldırma vaadini bulunmalarına rağmen kaldırmamışlardır, Artık kaldımazlar, dokunulmazlıkları kaldırmayı göze alamazlar. En çok dokunulmazlık kadrosuna AKP bakanlar, milletvekilleri girmiştir." dedi.

Önümüzdeki seçimin bunun değerlendirilmesinin yapılacağı bir seçim olacağını dile getiren Baykal, "Biz, CHP olarak bu seçimin tarihi öneminin farkındayız. Türkiye tarihi siyasi kimliği bu seçimde halkımız tarafından sahiplenilecektir. Buna ihtiyaç var. Yani vatanın bir kez daha sandıkta kurtarılması lazım. Geçmişte Çanakkale'yi kurtardık. Sakarya'yı da kurtardık. Şimdi önümüzdeki seçimde vatanı sandıkta kurtarmak zorundayız. Bu çok ciddi bir konu. Bu konuda yapılacak hatalar Türkiyeyi çok karıştırır. Toplumumuzun bu kavramasını sağlamaya çalışıyoruz." diye konuştu.

CHP olarak bu seçimde çok ciddi bir hazırlık içine girdiklerini ve çok iyi bir alt yapı hazırladıklarını aktaran Baykal, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki seçimde bütün insanları kullanarak Türkiye'nin sahiplenilmesini, savunulmasını sağlamaya çalışacağız. Bu anlayışla İzmir'de çalışmalara başlamak üzeriyiz. İçinde bulunduğumuz dönem kritiktir. Yeni bir aşamaya gelmiş işler. Artık olay siyasi parti olayı olmaktan çıkmıştır. Türkiyeyi savunma olayı haline gelmiştir. Bunun farkındayız. Bir Başbakan çıkıyor harem, selam uygulamasını savunuyor. Bunlar aymazlık, bunlar çok büyük yanlışlık. Eyüp Belediyesi kitap dağıtıyor, 'başı açık gezmek günah diyor'. Tuzla Belediye '9 yaşında kızlar evlenebilir, 4 kadına kadar evlenmeye izin var, iz bırakmadan eşinizi dövebilirsiniz' diyor. Bu gidiş iyi bir gidiş değil. Meclis Başkanı çıkıyor 'Anayasa'nın değiştirilemez laiklikle ilgili 24. maddesi tartışılsın' diyor. Başbakan da çıkıyor 'bu konuları ulu, orta konuşmayın, bekleyin' diyor. Bu doğru değil, vatandaşların buna el koyması gerekiyor. Hiçbir kurumun bizim adımıza bunu düzeltmesini beklemek doğru değil. Böyle bir bekleyişimiz yoktur. Halka anlatmaya çalışıyoruz. Bunu halkın sahiplenmesi gerektiğine inanıyoruz. 'İzmir'de bunu anlatmaya gerek yoktur' diyorsunuzdur. Belki ama, aman hata yapmayalım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious