Baykal, Azerbaycan'dan özür diledi

Baykal, Azerbaycan'dan özür diledi.9797
  • Giriş : 28.04.2009 / 14:44:00

Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, Obama'nın konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ü ağır ifadelerle eleştiriyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuşuyor... Obama'nın 24 Nisan'da yaptığı konuşmayı eleştirerek başlayan Baykal, ABD Başkanının konuşmasında denge unsurunu bir kenara bıraktığını ve Ermenilerin iddialarını tamamen kabul ettiğini ve rakam verdiğini bunun da çok hatalı olduğunu söyledi. Obama'nın 1.5 milyon rakamını ifade ettiğini bunun da gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

OBAMA İLE NE KONUŞTUNUZ?

Başbakan Erdoğan'ın Obama'nın konuşmasını 'dengeli' olarak açıklamasını sert ifadelerle eleştiren Baykal, Obama'nın bu açıklamaları Türkiye ziyaretinin hemen akabinde yapmış olmasının düşündürücü olduğunu söyledi. "Hem Başbakan'la hem Cumhurbaşkanı ile görüştü" diyen Baykal, "Çok merak ediyorum, Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Türkiye'de Obama ile ne konuştu, ne anlattılar merak ediyorum. Bunları kapsamlı bir şekilde anlatmadılar mı?" diye sordu.

AZERBAYCAN'DAN BAŞBAKAN ADINA ÖZÜR DİLİYORUM

Hükümetin Azerbaycan politikalarını eleştiren CHP Lideri, Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'ye gelerek açıklamalarda bulunan Azerbaycanlı milletvekilleri ile ilgili "Fitneci" ifadelerini eleştirdi. "Bunun için Azerbaycanlılardan Başbakan adına özür" diliyorum diyen Baykal, AK Parti hükümetinin gidici olduğunu, Azerbaycan Türkiye ilişkilerinin ise ebedi olduğunu kaydetti.

KAZAN KAYBET POLİTİKASI
Başbakan Erdoğan'ın "Kazan kazan" olarak ifade ettiği dış politikasını sert ifadelerle eleştiran Baykal, hükümetin masaya cebi dolu oturduğunu, cebi boşalarak kalktığını söyledi. "Bunun adı kazan kazan politikası değil, kaybet kazan politikasıdır" ifadelerinde bulunan Baykal, "Obama'yla ne kazandık. Soykırım kazandık. Azerbaycan'ı da kaybettik. Tam kaybettik demeyelim ama kırgınlık oluştu." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*