Baykal, Başbakan Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi

Baykal, Başbakan Erdoğan'ı sert bir dille eleştirdi.34983
  • Giriş : 14.04.2008 / 01:52:00
  • Güncelleme : 14.04.2008 / 01:50:18

CHP lideri Deniz Baykal: "Rüşveti alan da veren de melundur. Melun lanetli demektir. Başbakan lanetlidir”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bazı açılışlar için geldiği İzmir’de Başbakan Erdoğan’a sert çıktı. Baykal, Erdoğan’ın “Enerji bakanıyken Bakanlar Kurulu paltoyla toplanıyordu ve mazot rüşvetle alınıyordu. Ben de aldım, oradan biliyorum” sözlerine, “30 yıl önce devletin sağ iktidarlar elinde olduğu dönemde ‘Ben mazot alırken rüşvet verdim’ diyor ve bununla ilgili beni suçluyor. Senin tıynetinde rüşvet vermek varsa Deniz Baykal sana ne yapsın!” diye yanıt verdi. Baykal bununla da yetinmeyerek, “Başbakan durup durup ‘Bazılarının gözü vardır görmezler’ der. Ben de ona şunu söylüyorum. Gözün varsa gör, kulağın varsa duy, kalbin varsa anla. Rüşveti alan da veren de melundur. Melun lanetli demektir. Başbakan lanetlidir” dedi.

Gaziemir Altgeçiti, Sarnıç Yeraltı Geçiti ve Bayraklı Karayolu Üstgeçiti açılışı için İzmir’e giden Baykal, şunları söyledi:

# İZMİR YAN GELİP YATMIYOR: İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustosböceği gibi ötmüyor ama karınca gibi çalışıyor. Bu kadar çalışkan ve üretici bir belediye var mı söyleyin. Burada yan gelip yatıyorlar mı? Belediye başkanlığı yan gelip yatma yeri değildir ona göre! Burada Başkan yakınlarına mı, halka mı çalışıyor, kendine mi çalışıyor. Biz genellikle dedikodu severiz. Başkan ile ilgili dedikodu var mı söyleyin. Aziz Başkan gidişatı bozmadan, şov arayışına girmeden bildiği gibi sabırla doğruca hizmet etti. Başkan beni başka açılışlar için de İzmir’e getireceğe benziyor.

# PİRİNCİN FİYATINA BAK: Tek parti iktidarı huzur, barış ve istikrarı güvence altına almaya yetmiyor. Millet iyi niyetle oy verdi. Ancak ülkenin ekonomisinden ulusal bütünlüğe, anayasanın hükümlerine kadar her noktada sıkıntılar ortaya çıktı. Türkiye iyi yönetilemedi. Şimdi pirincin, bulgurun, bakliyatın fiyatına bak. Şimdi de emeklilerin haklarına göz diktiler. CHP bu konuda büyük bir mücadele veriyor. Belediyeleri iptal ediyorlar. Milletin vermeyeceği desteği, oyunlarla alır mıyız diyorlar.

# TIYNETİNİN GEREĞİ: Başbakan’ın bütün derdi benim. 30 yıl önce rüşvet verdiği için beni suçluyor. İyi, sen tıynetinin gereğini yapmışsın. Başbakan durup durup ‘Bazılarının gözü vardır görmezler’ der. Ben de ona şunu söylüyorum. Gözün varsa gör, kulağın varsa duy, kalbin varsa anla. Rüşveti alan da veren de melundur. Melun lanetli demektir. Başbakan lanetlidir.

# BENLE UĞRAŞMA, ANAYASAYLA UZLAŞ: Bir memlekette uzlaşmanın temeli anayasadır. Hepimiz eşitiz. Kimse bir yere inancından, mezhebinden dolayı gelemez. Bu temelleri 5.5 yılda bozmaya çalıştılar. Sıkıntılar ortaya çıktı. CHP ile Deniz Baykal ile uğraşmayı bırak sen. Türkiye anayasası ile uzlaş. Atatürk ile uzlaş.

# YILIŞIKLIK YAPMAYIZ: Atatürk’le, anayasa ile kavga edeceksin, ondan sonra da CHP ile Deniz Baykal ile el sıkışacaksın. Hiç kimse ile yapay, sahte, yılışık ilişkiler içine girmeyiz. Sen gitmişsin Amerika ile uzlaşmışsın.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious