Baykal, CHP'ye katılım töreninde böyle görüntülendi

Baykal, CHP'ye katılım töreninde böyle görüntülendi.17047
  • Giriş : 23.02.2008 / 17:03:00
  • Güncelleme : 23.02.2008 / 17:15:39

Deniz Baykal: "Türkiye'de yeni bir siyaset rüzgarının hızla esmeye başladığının işaretleri görülüyor"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'de ''yeni bir siyaset rüzgarının hızla esmeye başladığının işaretlerinin görüldüğünü'' söyledi. Baykal, partisinin İstanbul İl Başkanlığınca, Bostancı Gösteri Merkezi'nde düzenlenen partiye katılım töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin çeşitli kademelerinde görev yapmış, toplumun seçkin alanlarında çalışan bir kadronun CHP'ye katıldığını belirtti.

Deniz Baykal, ''bugünkü törenin sıradan bir katılım törenin ötesinde olduğunu'' ifade ederek, ''Türkiye'de siyasetin taşlarının yerinden oynandığını, siyasetin temellerinin sarsıldığını'' öne sürdü. Baykal, ''Yeni bir siyaset rüzgarının Türkiye'de hızla esmeye başladığının işaretlerini görüyorum'' dedi.

''Ülkenin birlik ve bütünlüğüne, Cumhuriyet'in temel ilkelerine, dürüst ve namuslu bir siyasetin zorunlu olduğuna, kimlik, inanç, din, mezhep, ırk ve etnik kökenleri ne olursa olsun bütün insanların eşitliğine, kadınların özgürlüğüne ve haklarına inananların Türkiye'deki olumsuz gidişi görerek ülkeye sahip çıkmak için harekete geçme kararı aldıklarını'' dile getiren Baykal, sözlerine şöyle devam etti:

''Bugün burada CHP'ye katılan arkadaşlarımızın arkasında kişisel hiçbir hesap yoktur. Hiç kimse CHP'ye girerek avantaj elde etme peşinde değildir. Hiç kimse CHP'ye girerek kredi veya ihale alma, çıkar sağlama peşinde değildir. Kimse CHP'ye kişisel hesaplara gelmiyor. Vatan millet sevgisi, Türkiye aşkıyla geliyor. Bunu görüyor ve kıvanç duyuyorum.''

CHP Genel Başkanı Baykal, kendilerinin hiçbir şekilde alışılmış anlamda, parti siyaseti yapan insanlar konumunda olmadığını ifade ederek, parti hesabı veya çıkarı yapmadıklarını, Türkiye'ye sahip çıkılması gerektiğine inandıklarını söyledi.

Baykal, Türkiye'nin sıkıntılarını gördüklerini anlatarak, ''Türkiye'ye sorumluluk duygusu içinde herkesin hukukuna, hakkına, alın terine ve emeğine saygı göstererek, herkesin bu topraklar üzerinde ayrımcılığıma maruz kalmadan, kimse tarafından dışlanmadan, iktidarın 'bizden değil' ayrımlarına karşı çıkarak, 'hepimiz biriz, hepimiz beraberiz, hepimiz kardeşiz ve biz Türkiyeyiz' diye ortaya çıkma anlayışındayız'' dedi.

-TERSANELERDEKİ ÖLÜMLER-

Deniz Baykal, Tuzla'da tersaneler bölgesinde çalışan insanların ''kendi kaderlerine terk edildiğini, çağın ötesinde bir anlayışla çalışmak durumunda bırakıldıklarını ve en temel güvencelerinden yoksun olduklarını'' öne sürdü. Baykal, ''Birbiri ardına devletin gözü önünde orada onlarca insanımızın gereksiz yere ölüme terk edildiklerini, kamuoyunun ve iktidarın dikkatine sunmak ve bu konunun çözümü için önlem talep etmek için Tuzla'ya gidiyoruz'' diye konuştu.

Tuzla'da bir görevi yerine getireceklerini anlatan Baykal, unutulan, varlığı hatırlanmayan insanların hakkına, emeğine ve alın terine sahip çıkmak için bir görev yapacaklarını, ilgililerin ve görevlilerin üzerine düşeni yapmalarını ve iktidarın dikkatini çekmek için çalışacakları ifade etti.

Baykal, İstanbul'a sahip çıkmak için burada olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye'ye sahip çıkacağız. Türkiye kendisine sahip çıkılmasını bekliyor. Büyük Türkiyemiz, vatanımız, anamız, özümüz, her şeyimiz, halkın kendisine sahip çıkmasını bekliyor. Bu çağrıya hep beraber destek veriyoruz. Bundan büyük bir mutluluk duyuyorum, kıvanç duyuyorum, sizlerle el ele çok daha güçlü bir şekilde görevimizi yapacağız. Her şey yeni başlıyor. Türkiye'de her şey yeni başlıyor ve Türkiye'de çok şey değişecektir. Böyle geldi, böyle gitmeyecektir. Milletin dediği olacaktır, halkın dediği olacaktır. Bunları hep beraber sağlayacağız.''

Baykal, törende daha sonra aralarında eski Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut'un da olduğu yeni üyelere parti rozetlerini taktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious