'Baykal, darbe tellallığı yapıyor'

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Celal Güzel, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın darbe tellallığı yaptığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) tarafından Denizli'nin Acıpayam ilçesinde "Türkiye'de Demokrasi ve İnsan Hakları İhlalleri Sorunları" konulu bir konferans düzenledi. Hasan Celal Güzel'in konuşmacı olarak katıldığı konferansı Acıpayam Kaymakamı Numan Hatipoğlu, Acıpayam Belediye Başkanı Sefer Demir, Memur-Sen il Temsilcisi Halit Ortaköy, ilçe daire amirleri ve sendika üyeleri izledi.

Konuşmasında, CHP Genel Başkanı deniz Baykal'ı askere müdahale davetiyesi çıkarmakla suçlayan Güzel, "Son zamanlarda Baykal darbe telalığı yapıyor. Açıkça askere müdahale davetiyesi çıkarıyor. Birileri başbakanın kulağına bir şeyler söylesin derken herhalde cinleri, iyi sıhhatte olsunlar kastetmediğini biliyoruz. Kastettiği belli; elinde silah tutanlar." dedi.

Baykal'ın bu stratejisinin Erdoğan'ı yıpratmak amaçlı olduğunu ifade eden Güzel, "Bu bir stratejidir. Sayın Baykal'ın hesabı açık olmasa belli. Başbakan Cumhurbaşkanı olmasa 'Benden korktu da olmadı' diyecek. Olursa gerilimi tırmandıracak. 27 Mayıs'tan itibaren komplosunu olan 'CHP artı Ordu eşittir iktidar' siyasetini uygulayarak rakibini siyaseten yıpratacak." diye konuştu.

Bir siyasi parti olduğu için Baykal'ın tavrının bir yere kadar anlaşılabileceğini belirten Güzel, asker ve YÖK gibi kurumların cumhurbaşkanlığı seçimine müdahale yetkisinin olmayacağını kaydetti. Güzel, YÖK'ün de tarafsızlığını kaybettiğini savundu.

"CUMHURBAŞKANI SEZER'İN SÖZLERİ KIŞKIRTMA AMAÇLI"

Hasan Celal Güzel, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in önceki gün Harp Akademileri'nde yaptığı konuşmasının da askeri kışkırtmak amaçlı yaptığını ileri sürdü. Güzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Yeni Cumhurbaşkanı seçilecek. Artık günleri sayılı, harp akademisinde askeri kışkırttı. İlerde onu Türk tarihi köşkün bahçesinde yalnız dolaşan, laiklik nutukları çeken, milletvekillerine gönderdiği davetiyelerde başörtülüleri kamusal alan diye sokmayan, halkın bütün değerleriyle çatışma halinde olan bir yalnız adam olarak yazacak."

Nokta dergisine yapılan polis baskınını da eleştiren Güzel, savcıların darbeyi haber verenleri değil darbe teşebbüsü yapanların üstüne gitmesi gerektiğini söyledi. Güzel şunları kaydetti: "Ülkenin başbakanı silahlı kuvvetlerle karşı karşıya gelme riskini gözönüne alarak savcılara ne duruyorsun diye şikâyet ediyor. Savcılar ortada darbe hazırlığı yapan kişiler üzerine gitmiyor, bunu yayınlayan kişilerin üstüne gidiyor. Böyle bir ülkede demokrasiden söz etmek mümkün müdür? Bu darbe iddialarının uydurma olduğunu sanmıyorum milletin gözünün önünde yapılıyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious