Baykal, Doğan'ı bakın nasıl topa tutmuş

Baykal, Doğan'ı bakın nasıl topa tutmuş.9867
  • Giriş : 13.09.2008 / 01:49:00
  • Güncelleme : 12.09.2008 / 21:59:22

Doğan medyası 2005'te, Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ü CHP lideri yapmak üzere kampanya düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Doğan medyası 2005'te, Şişli Belediye Başkanı Sarıgül'ü CHP lideri yapmak üzere kampanya düzenledi. Baykal, kongrede Doğan medyasını CHP'ye "Haçlı Seferi" düzenlemekle suçladı..

Birileri CHP yönetimini değiştirmek istiyor. Özellikle bir medya kuruluşu günlerdir CHP kurultayı ile yatıp kalkıyor.

Onların desteklediği siyasetler ve iktidarlar döneminde Türkiye 80 milyar dolarlık bir banka hortumlamasının kurbanı oldu.

Aynı medya grubu CHP yönetimi değişsin diye ortaya çıkıyor. Yazarlarının tümü kampanyanın içinde.

CHP yönetimine karşı bir Haçlı Seferi başlatılmıştır. O medyaya bakıyoruz, AKP'yi ve hükümeti yere göğe koyamıyorlar.

Hilton arazisine istediği imar değişikliğini kabul ettirebilmek için Deniz Feneri davasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine bir kampanyaya dönüştürmekle suçlanan Doğan Grubu, 2005'te Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ü CHP lideri yapmak için Deniz Baykal'a karşı kampanya başlatmıştı. Başta Hürriyet olmak üzere Milliyet, Radikal gibi Doğan Grubu'na ait gazetelerde Sarıgül'ü destekleyen ya da Baykal'ı kötüleyen haber, manşet ve köşe yazıları ard arda yayınlanmıştı. CHP Kurultayının yapıldığı 29 Ocak 2005'te kadar süren yayınlarda "Herkesin CHP Başkanı'nın değişmesini istediği" vurgulanmış, Sarıgül'ün CHP'yi iktidara taşıyacak aday olduğu belirtilmişti. Sarıgül karşısında sandalyelerin havada uçuştuğu, uçan tekmelerin ve yumrukların konuştuğu kongre sonrasında koltuğunu koruyan Baykal konuşmasında da, "Kurultay CHP'nin kendi iç işi olmaktan çıktı. Özellikle belli bir medya kuruluşu, günlerdir adeta CHP kurultayı ile yatıp kalkıyor. CHP yönetimine karşı bir Haçlı Seferi başlatılmıştır. O medyaya bakıyoruz, AKP'yi ve hükümeti yere göre koyamıyorlar. Bu hükümetle yatıyorlar, bu hükümetle kalkıyorlar..." demişti. Aydın Doğan'ın istediği, ancak AKP yönetimi karşı çıktığı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden geçmeyen Hilton arazisine ilişkin 'yapılaşmayı artırıcı' imar izninin, 2007'de Mustafa Sarıgül'ün başında bulunduğu Şişli Belediyesi tarafından kabul edildiğinin ortaya çıkmasıyla birlikte, 2005'te Baykal'a karşı yürütülen bu kampanyanın da nedeni anlaşıldı.BAYKAL'IN ÖFKESİ

29 Ocak'ta yapılan CHP kurultayı Sarıgül'e verilen bu destek sonucu oldukça olaylı geçti. Baykal ve Sarıgül'ün söz düellosunun ardından delegeler birbirine girdi. Sandalyelerin havalarda uçuştuğu Kurultay'ı 460 oy alan Sarıgül'e karşı 674 oy alan Baykal kazandı. Kongrede yaptığı konuşmada Doğan medyasını, "Onların desteklediği siyasetler ve iktidarlar döneminde, Türkiye 80 milyar dolarlık bir banka hortumlamasının kurbanı oldu" sözleriyle suçlayan Baykal, şu mesajları verdi: lKurultay CHP'nin kendi iç işi olmaktan çıktı. Birileri CHP yönetimini değiştirmek istiyor. Özellikle belli bir medya kuruluşu, günlerdir adeta CHP kurultayı ile yatıp kalkıyor.
* Neden böyle olmuştur? Bu ilgi tamamen görev gereği, kamu sorumluluğu gereği midir, bunların beklentileri nedir? Yoksa bu kurultaydan birilerinin bir bekleyişi mi var?
* Hiçbir siyasi parti yönetimine karşı medyanın böyle bir hummalı kampanya içine girdiklerini görmedim. 1 Mart 2003 tezkeresinden sonra, CHP'nin bugünkü yönetimine bir büyük haçlı, yani ehlisalip ordusu harekete geçmiştir
* CHP yönetimine karşı bir Haçlı Seferi medya tarafından, medyanın bir kısmı tarafından başlatılmıştır.
* O medyaya bakıyoruz, AKP'yi ve hükümeti yere göre koyamıyorlar. Bu hükümetle yatıyorlar, bu hükümetle kalkıyorlar...
* Ama aynı medya grubu CHP yönetimi değişsin diye ortaya çıkıyor. Sabahlara kadar televizyonlarda anlat niye bunun değişmesi gerekiyor. Yazarlarının tümü kampanyanın içinde."GAZETELERDEKİ SARIGÜL FIRTINASI

Doğan medyasında Sarıgül'ü destekleyici haberler özellikle CHP kurultayının yapılacağı ocak ayında yoğunlaştı. Grup gazetelerinden Radikal, 14 Ocak 2005'te Mustafa Sarıgül ile yapılan röportajı, "Halk bizi anlıyor, çığ gibi büyüyoruz" başlığıyla okurlarına duyurdu. Radikal daha önce de 7 Ocak'ta "CHP'de şimdi de kaset savaşları" başlığıyla yayınladığı haberde, Baykal'a yakın bir ismin, "Sarıgül'ü partiden ihraç yönünde oy kullansın" diye, bir disiplin kurulu üyesine rüşvet teklif ettiğini yazdı.

* Aynı yöndeki yayınlar Doğan Grubu'na bağlı Milliyet gazetesinde de yeraldı. Milliyet, 16 Ocak 2005 tarihli sayısında, CHP Onursal Başkanı Erdal İnönü'nün ağzından, "CHP değişmezse tarih olur" sözünü manşetten yayınlayınca ortalık karıştı. CHP örgütünü karıştıran habere Baykal, "İnönü onursal başkan değildir" diyerek karşılık verdi. Ancak Milliyet bununla da kalmadı. "CHP Başkanı kim olsun?" diye yapılan bir anketin sonuçlarını yayınlayan Milliyet, bu ankette Sarıgül'ün en çok istenen aday olduğunu yazdı.
* Grubun amiral gemisi olarak nitelendirilen Hürriyet gazetesi de, özellikle Sarıgül'ün çıktığı yurt gezisinden haberlerle kampanyaya katıldı. Sarıgül'ün Diyarbakır gezisini, "CHP'nin Baykal'dan kurtulma kurultayı" başlığıyla veren Hürriyet, bir gün sonraki Konya gezisinde de, "Atatürk aday olsa Baykal ona da bahane bulur" başlığını kullandı.
* Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ise 26 Ocak tarihli köşe yazısında, "En kötü ihtimalle CHP bölünür. Refah partisi bölündü de ne oldu? İçinden tek başına iktidar çıktı" diye yazdı.
28 Ocak'ta da Sarıgül'ü, Ukrayna'daki 'Turuncu Devrim'in lideri Yuşçenko'ya benzeten Hürriyet, kurultay günü de "Sandıkta teke tek" manşetiyle çıktı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*