Baykal, ekonomik krizin devam ettiğini ileri sürdü

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ekonomide Mayıs ayında başlayan çalkantının, sarsıntının, 'mini krizin', kaygı verici şekilde devam ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin Meclis Grubu toplantısında konuşan Deniz Baykal, Türkiye'nin geçtiğimiz hafta kanlı bir terör bilançosuyla karşı karşıya kaldığını ifade ederek, terör konusunda yaşanan gerçeklerin, kamuoyunun gözünden kaçırılmaya çalışıldığını savundu. Geçtiğimiz hafta içinde meydana gelen terör olayları hakkında bilgi veren Baykal, 6 Haziran'da Hakkari'de 2 erin şehit olduğunu, iki erin yaralandığını, 6 Haziran'da Pülümür'de iki erin yaralandığını, 7 Haziran'da Bingöl'de 1 askerin şehit olduğunu 8 askerin yaralandığını, 8 Haziran'da Batman'da 4 polisin yaralandığını, 11 Haziran'da Tunceli'de 2 askerin şehit olduğunu, 4 askerin de yaralandığını söyledi.

"Bu korkunç bir bilanço, bu tabloyu seyretmeye kimsenin hakkı yok" diyen Deniz Baykal, hükümetin terörle mücadele konusunda gerekli önlemleri alamadığını ifade etti. Terörle Mücadele Yasası'nın halen çıkarılamadığını vurgulayan Baykal, "Maalesef iktidar terörle mücadele konusunda siyasi irade zaafiyeti yaşadığı her geçen gün görülüyor. Bu Türkiye'nin en önemli konusudur. Böylesine önemli bir konuda iktidarın içine girdiği etkinsizlik, kararsızlık, seyirci konumunda kalmayı anlamak mümkün değil" diye konuştu.

Konuşmasında ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Deniz Baykal, ekonomide Mayıs ayında başlayan çalkantının, sarsıntının, mini krizin kaygı verici şekilde devam ettiğini söyledi. Doların bin 600, Avronun milyonun üzerine çıktığını, borsada yüzde 6 değer kaybı yaşandığını, faizin yüzde 18'e çıktığını ve sıcak para çıkışının devam ettiğini anlatan Baykal, enflasyonun çift haneli rakama çıkacağının kaçınılmaz hale geldiğini kaydetti. Baykal, şu an yüzde 9.8 olan enflasyon oranının, Haziran enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte çift haneli rakama ulaşacağını ifade ederek, 2005 yılında elde edilen sanal kazanımların bu çalkantı ile birlikte kaybolduğunu, ekonomik takvimin geriye doğru işlediğini dile getirdi.

Ekonomide bir çıpadan bahsedildiğini vurgulayan Baykal, "Çıpa artık taramaya başladı. Dalgalı kurun çıpası, ekonomi gemisini sabit tutmaya yetmiyor" dedi. Baykal, Merkez Bankası'nın faiz arttırımının da yaşanan çalkantıyı sona erdiremeyeceğinin görüldüğünü söyledi.

Deniz Baykal, son yaşanan çalkantı ve kurlardaki artışla birlikte Türk lirasında yüzde 25'e varan bir devalüasyon, değer kaybı yaşandığını belirterek, bu durumun Türkiye'nin dış borçları üzerinde arttırıcı bir etki yapacağını söyledi. Kurlardaki artışla birlikte Türkiye'de 5 bin dolar seviyesindeki kişi başına milli gelirin yüzde 25 oranıda azaldığını ve 4 bin dolar seviyesine düştüğünü anlatan Baykal, ekonomideki bütün kritik unsurların kaygı verici noktaya doğru gittiğini bildirdi. Deniz Baykal, TMSF'nin dolar satarak piyasaya fiili bir müdahalede bulunduğunu ifade ederek, "Eldeki, avuçtaki dolarları satarak ekonomi düzeltilmez" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious