Baykal, Erdoğan'a Erbakan'la yüklendi

Baykal, Erdoğan'a Erbakan'la yüklendi.12271
  • Giriş : 13.01.2009 / 16:57:00

Ergenekon soruşturmasına karşı çıkıp gözaltına alınan sanıklara destek veren CHP lideri Baykal, partisinin çetelerle girdiği mücadeleyi örneklerle anlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamın gözalta alınan zanlılara sahip çıktığı gerekçesi ile eleştirilere maruz kalan CHP lideri Deniz Baykal, partisinin geçmişte çetelerle yaptığı mücadeleyi anlattı. 'Siyasi' diye nitelendirdiği Ergenekon davasının Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla başlatıldığını öne süren Baykal, 54. Hükümet'in Başbakanı Necmettin Erbakan'ın 'Susurluk' olayı ile ilgili yorumunu hatırlatarak Erdoğan'a yüklendi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal Ergenekon örgütünün varolduğuna dair bir kanıt kamuoyuna yansıtılmadığını söyledi. Baykal, kazılarda çıkan silahların Ergenekon operasyonları kapsamında evi aranan eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu ile ne alakasının olduğunu sordu.

CHP OLARAK ÇETELERLE MÜCADELE ETTİK

Baykal şöyle konuştu: "Nerede bu terör. Efendim silahlar çıktı. O silahlar kimin silahları. Onu oraya kim ne zaman niçin koydu. Sabih Kanadoğlu'nun o silahlarla bir ilgisi mi var? Bu hukuk değil bu siyaset. Bu toplumu yönlendirme projesi. Bunun böyle olduğunu cesaretle söylenmesi lazım. Biz söylüyoruz."

Ergenekon örgütünün içinde suç çetelerinin de olabileceğine değinen Baykal, onlarla ciddi bir mücadele ortaya koyulması halinde parti olarak destek vereceklerini ifade etti. Geçmişte CHP olarak çetelerle mücadele ettiklerinin altını çizen Baykal, "CHP olarak biz daima büün gücümüzle hukuk dışı çeteleşmeyle bütün arkadaşlarımızla mücadele ettik.Yüksekova çetesini Türkiye'ye anlatan CHP'dir." dedi.

BAŞBAKAN'IN PARTİSİNİN GENEL BAŞKANI

Susurluk olayının patlak vermesinden sonra 54. Hükümet'in Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın Susurluk olaylarının ortya çıkması için eylem yapanlar için kullandığı "Glu glu dansı yapıyorlar" sözcüklerine atıfta bulunan Baykal, CHP'nin o dönem çetelerle mücadele ettiğini anlattı. Baykal şöyle konuştu: "Geride bıraktığımız dönemde, Başbakan'ın partisinin genel başkanı Susurluk için "gulu gulu dansı" derken biz arkadaşlarımızla Susurluk'a karşı en ciddi mücadeleyi veriyorduk."

Baykal 1995'de CHP'ye Genel Başkan seçildikten sonra o günkü hükümete "Siz bu devleti kuşatma altına almışsınız, kuşatma altında bir ülkede sizinle birlikte olmam diyerek hükümette yer almadım." dediğini de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*