Baykal, Erdoğan'ı tartışmaya çağırdı

Baykal, Erdoğan'ı tartışmaya çağırdı.11785
  • Giriş : 26.06.2007 / 21:26:00
  • Güncelleme : 26.06.2007 / 21:39:20

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ı TV'de tartışmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İzmir milletvekillerinin resmi tanıtımı ile ilgili İzmir İstem İnönü Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, televizyonlarda tartışmanın demokrasi gereği olduğunu belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı televizyonda tartışmaya çağırdı. Fransa'dan ve ABD'den örnekler vererek "Gel tartışalım, çık karşıma, konuş" diyen Baykal bu konuda zorlama yapması gereken medyanın sessiz kalmasını da eleştirdi.

"Niye televizyonda Başbakan'la biraraya gelemiyoruz. Ben arkasından konuşmaktan hoşlanmıyorum. O da arkamdan konuşmasın. Yüzüne söylemek istiyorum. CHP olarak böyle bir tartışmaya sonuna kadar açığız" şeklinde konuşan anamuhalefet partisi lideri, medyanın bu konuyu zorlaması gerektiğini belirtti.

Beyaz bir gömlekle spor kıyafet giyen Baykal, bu seçimin diğer seçimlere benzemediğini, Türkiye'de cumhuriyet modelinin önümüzdeki dönemde de devam edip etmeyeceğinin karar verileceğini ifade etti. Baykal, "Ümmet derseniz millet diyemezsiniz. Türkiye'de 27 etnik kimlik var, bunları biraraya getiremezsiniz. Ulusal dokunuz parçalanır. Halbuki, hepimiz etnik kimlikleri aştık. İster Gürcü, ister Arap, ister Kürt kökenli olalım aynı milletin parçası olduğumuzun bilincindeyiz. Bu bilinci sürdüremezsek ılımlı İslam derler, sen özüne dön, bırak laikliği, derler, dış güçler bundan yararlanır aleviye azınlık olduğunu öğretmeye çalışırlar." dedi.

Başbakan'ın şehit annelerini ikiye ayırmasını da eleştiren Baykal, "Millet bölünmeyi istemiyor. Ama Başbakan şehit annelerini bile bölmeye çalışıyor. Bir kısmı oğlum şehit oldu diye seviniyor, bir kısmı sevinmiyor diye ayırıyor.Şehit anneleri zaten şehit olan oğullarıyla gurur duyuyor." şeklinde konuştu.

ÖSS'nin kaldırılarak lise dönemlerinden itibaren öğrencilerin meslek yönlendirilmesine başlanacağını kaydeden Baykal, "ÖSS'yi değiştireceğiz. Türkiye'de her yıl lisedeki öğrencilerimizin tümünü sanki üniversite girecek gibi yetiştiriyoruz. Ama bu öğrencilerin sadece üçte biri üniversiteye giriyor. Üçte ikisi kapılardan geri dönüyor, kendilerine güvenleri sarsılıyor, aileler maddi sıkıntılarla karşılaşıyor. Biz diyoruzki lise eğitiminde bu gerçeği bilerek planlıyalım. Lise ikinci sınıftan itibaren birbiri ardına yapılacak sınavlarla ele alalım. Rehber öğretmenlerin görüşlerini alalım. Bunu yapmak için YÖK'e de bu sisteme de yön verecek iktidara ihtiyaç var." dedi.

Baykal'ın üzerinde durduğu bir diğer konu ise son günlerin gündemdeki konusu olan mazottu. Bu konuyu iddia edildiği gibi seçim arefesinde gündeme getirmediklerini, 2005 yılında parti teşkilatınca hazırlanan tarımla ilgili kitapta ÖTV'yi kaldıracaklarını belirttiklerini anlatarak şunları söyledi: "Başbakan da 2002 yılındaki seçimler öncesindeki İzmir konuşmasında 'Mazotta ÖTV'yi kaldırıyoruz' şeklinde beyanatını bir haber ajansının bülteninde görüyoruz. Bunu sen yapamadın. CHP olarak biz yapacağız"

2 milyar dolarlık bir maliyet getiren bu uygulamanın aslında çiftçinin cebine para koyma anlamına gelmediğini, çiftçinin cebinden devletin elinin çekileceğini kaydeden Baykal, "Türkiye'de mazotu herkese gereken fiyattan satamıyorsun. Bari hiç değilse çiftçiye sat. Böylece çiftçinin Yunanistan çiftçisinin 50-54 sente kullandığı mazotu 1.1 euro'ya satmamış olur, haksız rekabeti önlersiniz" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Bana 370 milletvekilinden fazlası gerekiyor. Yoksa kriz çıkar" şeklindeki sözlerine de eleştiri getiren Baykal, "Türk milletinin oyu ona değer verilerek alınır, şanjat yaparak alınmaz. O krizin altında sen kalırsın" dedi.

Babakan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak CHP'yi sorumlu tutmasını da eleştiren Baykal, "Başbakan (CHP bize bir isim verdi. Biz onu kabul etmedik) diye bu sorunların ortaya çıktığını söylüyor. CHP'yi ziyareti zaman israfı olarak gördüğünü söyledi. Biz senin istediğini mi seçeceğiz. Bir AKP'li de olabilir. Yeterki uzlaşmayla belirleyelim dedik. Sen ne demişsin? Önlerine bir çelik çomak attık. Oynuyorlar Nerede o çelik çomak?" dedi.

Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini ve daha sonraki süreci eline yüzüne bulaştırdığını kaydeden Baykal, "Muhalefette başarılı olduk, iktidarda da başarılı olacağız. " diyerek sözlerine son verdi.

Daha sonra milletvekili adaylarıyla basına poz veren Baykal'a halıya yapılan portresi hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious