Baykal, Erdoğan'a çok sert çıktı!

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, "Devlet adamı ol! Başbakanlığını bil! Kendini halen lise münazara ekibinde nutuk atan adam zannetme" diye seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anavatan’lı Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi’nin partisine geçmesi törenine katılan Deniz Baykal, Orhanlı CHP Belde teşkilatı önündeki tırın üzerinden kendisini dinleyen yaklaşık bin 500 partiliye seslendi. Hükümetin Kıbrıs politikasını eleştiren Baykal, "AB müzakerelerin sürdürülebilmesi için ’Kıbrıs’ta bize ödün vereceksiniz’ diyor. Türkiye’ye ’bir havaalanını ve limanını bize açacaksın’ diyor. Eğer bunu yaparsak Rum devletini tanıyoruz demektir. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni inkar etmiş oluruz. Bu tehlikeli bir tuzaktır." şeklinde konuştu.

Deniz Baykal şunları söyledi: "Niçin hükümet 17 Aralık 2004’te ve 29 Temmuz 2005’te Avrupa’ya söz verdi? ’Müzakerelerin devamı karşılığında gemi ve uçaklarımızı kabul ederiz’ dediler. Şimdi ne oldu? Avrupa ’müzakereleri sürdürmek için sözünüzü tutun’ diyor. Bunu yapmak bize çok büyük zarar verir. Perşembe günü baktık el altından gizli temas yapılarak ’Türk limanını size açarız’ mesajını verdiler. Bu ne demektir? Biz limanımızı açarız yeterki müzakerelere devam etsin. El altından yapılan görüşmeler ortaya çıkınca kıyamet koptu. İster birini aç ister tümünü. Ne fark eder? Türkiye’nin Kıbrıs politikası hakkında Meclis’in haberi yok. Bizim de haberimiz yok. Dün öğrendikki Genelkurmay Başkanı’nın da haberi yok. Bugün öğrendikki Cumhurbaşkanı’nın da haberi yok. Kıbrıs’ta yanlış yaptılar. Devlet yönetimine büyük zarar verdiler. Başbakanla Dışişleri Bakanı kapalı devre içinde yönetim gerçekleştiriyor."

Başbakan Erdoğan’ın kendisini eleştirdiğini hatırlatan Deniz Baykal, "Bu işten bizim zarar göreceğimizi söylüyor. Bizim geçmişimizi incelemiş. Diyor ki; ’Onun zamanında yağ kuyrukları vardı’ Ecevit döneminde yaşanan sıkıntıları söylüyor. Devlet adamı ol ! Başbakanlığını bil ! Kendini halen lise münazara ekibinde nutuk atan adam zannetme. 1974’te Kıbrıs’ı kurmaya çalışan grubun içinde Deniz Baykal vardı." dedi.

İstanbul’daki AK Partili belediyeleri de eleştiren Deniz Baykal, "İstanbul’u 15 yıldır bunlar yönetiyor. Tayyip Erdoğan ve sonradan gelen insanlar İstanbul’u yaşanamaz hale getirdi. 15 yıldır rant peşindeler. Yeşil alanları imarlı alanlara çeviriyorlar. İmar hakkını katlayarak artırıyorlar. İstanbul’un imar planında değişiklikler yaparak havadan para kazandırıyorlar. Sıkıntısını vatandaşlar çekiyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious