Baykal, Erdoğan'a yüklendi

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Başbakan cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmiştir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın uçakta gazetecilere cumhurbaşkanlığı ile ilgili yaptığı açıklamayı "Başbakan o açıklamasıyla cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmiştir" diye yorumladı.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin İl Başkanı Ekrem Alp'in oğlunun düğün törenine katılmak için bugün özel uçağıyla Kars'a geldi. Düğüne, Baykal ile birlikte CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Eşref Erdem, Genel Sayman ve Şanlıurfa CHP Milletvekili Mahmut Yıldız, CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Parti Meclis üyesi Prof. Esfender Korkmaz ile yaklaşık 15 milletvekili, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, çevre il ve ilçelerin parti başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Düğünde tören öncesi gazetecilere bir açıklama yapan Baykal, Başbakan Erdoğan'ın yaklaşan cumhurbaşkanlığı ile ilgili sözünü hatırlatarak, cumhurbaşkanlığı konusunda yapılan bu açıklamanın açıkça başbakanın niyetini ortaya koyan bir açıklama olduğunu savundu. Baykal, Başbakanın 'Benim dışımda birisi de olabilir' demesinin kendisinin de olabileceğini ve bunu kendi ağzından ilk kez telaffuz ettiğini dile getirdi. Baykal onun dışında kimin olabileceğine dair netlik olmadığını kaydederek bunun kararını alacak olanın AK Parti gurubu olacağının söylendiğini ifade etti.

Baykal konuşmasını şöyle sürdürdü: "AK Parti gurubunun Başbakanın da aday olma niyetini gördükten sonra ve bunu Başbakan ifade ettikten sonra onun dışında bir başkasını düşünmek tam bir yanılgıdır. Başbakan o açıklamasıyla cumhurbaşkanlığı adaylığını ilan etmiştir. Böyle görmek lazım. Ve öyle anlaşılıyor ki, Başbakan Cumhurbaşkanı olma kararlığındadır. Cumhurbaşkanlığına kimin geleceğinden daha çok bizim için önemli olan, geldikten sonra ne yapacağıdır. Bir de cumhurbaşkanlığına gelecek olan insanın toplumun cumhurbaşkanlığına yakıştırdığı değerler açısından uygun olduğunun kamuoyunca kabul edilmesidir."

Bir gazetecinin Mesut Yılmaz'ın tekrar siyasete dönme sinyali vermesini hatırlatması üzerine ise Baykal, bu konuda hiçbir kimseye siyaset yapma ambargosu koymaya kimsenin hakkı olmadığını belirterek tartışmayı gerektirten bir durum görmediğini söyledi.

Soldaki siyasi ittifak sorusu üzerine de bir açıklama yapan Baykal, son seçimlerin Türkiye'de merkez solda yer alan sosyal demokratik eğilime sahip vatandaşların tamamına yakınının CHP'ye destek verme noktasında olduğu kendilerine gösterdiğini açıklayan Baykal, tabanın oldukça toparlandığını ileri sürdü. "Diğer siyesi partilerin soldan aldığı oy yüzde 1'dir" diyen Baykal, "Tabi ki onların da kaybolmaması lazımdır. Yani taban çok büyük ölçüde merkez solda toparlanmıştır. Bu önümüzdeki dönemde daha da toparlanacaktır. Buna ihtiyaç var. Bu yüzden önümüzdeki seçimlerde Türkiye'de yeni bir siyasi yapılanmanın ortaya çıkabileceğine merkez sağ da, merkez sol da siyasi kimliğini sürdürmek isteyen anlayışın, zihniyetin Atatürk Cumhuriyeti'ne değer veren insanların el ele verebileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Terörle Mücadele Yasası'na da değinen CHP Genel Başkanı, "Bu yasa maalesef Türkiye'nin terörle mücadelesi açısından gerekli düzenlemeleri içeren bir yasa değil" yorumunu yaptı. Yasanı, iyi olgunlaştırılmadan Bakanlar Kurulu'nun derme çatma, sağdan soldan gelen teklifleri bir araya getirerek ortaya koyduğu bir öneri olduğunu savunan Baykal, içinde çok büyük yanlışlıkların ve çok ciddi zafiyetlerin de bulunduğunu ifade etti. Bu konuda CHP olarak gerekli uyarıları yaptıklarını ve 6. madde ile ilgili olarak AK Partinin, CHP'nin uyarılarıyla bundan vazgeçtiğini dile getiren Baykal: "Ama bu yasada başka yanlışlıkların bulunmadığını söylemek mümkün değildir. İşte bu AKP'nin 'dostlar bizi pazarda görsün' anlayışıyla getirdiği bir yasa" diye konuştu. Konuşmaların ardından halaylar çekildi ve daha sonra nikah törenine geçildi. Kars'ın AK Partili Belediye Başkanı Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu tarafından CHP İl Başkanı Ekrem Alp'in oğlu İnan Akgün Alp ile Özlem Oğul'un nikahı kıyıldı. Deniz Baykal ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem'in şahitlik yaptıkları nikah sonunda aile cüzdanı Baykal tarafından geline verildi. Baykal ayrıca bir de geline düğün hediyesi olarak bir adet burma bilezik taktı. Düğünün sonuna doğru aniden bastıran yağmur herkesi şaşırttı. Vatandaşlar çadırlara sığınınca ortalık birden boş kaldı. Düğünden ayrılacak olan Baykal'ın makam aracı ise çadıra kadar yanaştırıldı. Yağmurdan korunan Baykal çadırın önüne kadar gelen aracına binerek düğün yerinden uzaklaştı. Baykal ekibiyle birlikte geldiği Kars'tan özel uçağıyla İstanbul'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious