Baykal, Gül'ün cumhurbaşkanlığı için Bahçeli'yi suçladı

Baykal, Gül'ün cumhurbaşkanlığı için Bahçeli'yi suçladı.11643
  • Giriş : 22.08.2007 / 18:23:00
  • Güncelleme : 22.08.2007 / 17:07:46

Baykal, Gül’ün cumhurbaşkanlığı için Bahçeli’yi suçladı; “O ip, Gül’ün kuyudan çıkarılması için atıldı”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NTV canlı yayınında NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtlayan Baykal, Gül’ün cumhurbaşkanlığı için MHP lideri Bahçeli’yi suçladı; “O ip, Gül’ün kuyudan çıkarılması için atıldı” dedi.

CHP lideri Deniz Baykal, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına neden karşı olduğunu NTV’de açıkladı. NTV Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün canlı yayında sorularını yanıtlayan Baykal, Gül’ün devlete mi, dinci kesime mi takiye yaptığının belli olmadığını belirterek, “Bilemediğim birini Cumhurbaşkanı olarak düşünemem” dedi.

MHP’yi kastederek “Bir siyasi parti Gül’ün önünü açarak büyük bir hata yaptı” diyen Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin seçimden önce meydana ip attığını hatırlatarak, “Biz kimseyi yanıltmadık. Meydanlarda ip atıldı. O gün bu ipin Abdullah Öcalan’ın idamı için atıldığı düşünüldü. Oysa bu ip Abdullah Gül’ün kuyudan çıkarılması için atılmıştı” dedi.

Gül için “Özü sözü bir denemeyeceğini belirten Baykal, Başbakan’ın “İslam’ın ılımlısı olmaz” sözünü hatırlatarak, Başbakan’ın dini devlete değil, dozuna itiraz ettiğini söyledi. Baykal, “1000 yıldır müslümanız ve öyle kalacağız” dedi ve Gül’ün cumhurbaşkanlığının laik sistem karşıtı süreci hızlandıracağını iddia etti.

“Başbakan beni telefonla arayıp görüşmek istemişti. Ancak bu görüşme gerçekleşmemiştir. Gül’ün adaylığı kimse ile istişare edilmedi, bu konuda bir uzlaşı olmadı. Biz böyle bir sürece katkı vermeyeceğimizi baştan söyledik” diyen Baykal, “Uzlaşmayla belirlenseydi, AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayına oy verecektim” dedi.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious