Baykal, 'Hükümet ABD'den para aldı' iddiasını yeniledi

Baykal, 'Hükümet ABD'den para aldı' iddiasını yeniledi.12583
  • Giriş : 02.07.2007 / 21:23:00
  • Güncelleme : 02.07.2007 / 21:34:35

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin, K.Irak'a girmemek için ABD'den para aldı iddiasını yeniledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nevşehir'de Yeni Postahane önünde partisince düzenlenen mitingde konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sivas olaylarının bugün yıldönümü olduğunu hatırlatarak, "Tarihimizde bir daha Madımaklar olmasın" dedi. Baykal, "Biz dünyaya barış ve hoşgörü vermiş bir milletin torunlarıyız. 12. yüzyılda Avrupa'da oluk oluk kan akarken, bizim büyüklerimiz çıkmış, 'dünyadaki 72 milletin hepsi kardeştir' demiş. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli, atalarımız demiş. Böyle acı olayları bir daha yaşamamak lazım" diye konuştu.

Türkiye'de hem zenginliğin hem de haksız yoksulluğun olduğunu ileri süren Baykal, bunun çaresinin haksızlığı kaldırılması olduğunu belirtti. Herkesin Türkiye'nin üzerinden zengin olduğunu fakat bazı yoksul kesimin karnının hala aç olduğunu kaydeden Baykal şöyle konuştu:

"Bunun çaresi, yolsuzlukları ortadan kaldırmaktan geçiyor. Kazanın dibi delik. İçine ne kadar su koyarsan koy, tutmuyor. Hep beraber kazanın dibini lehimleyeceğiz. 'Seçimlerden önce dokunulmazlığı kaldıracağız' diye söz verdiler fakat olmadı. Bunu çözmeden millet ayağı kalkmaz. Bu iş sadece ahlak konusu değil, siyaset konusu da değil. Vatandaş ile milletvekili eşit olacak. 200 tane milletvekili hakkında mecliste dosya var. Evrakta sahtecilikten tutun hepsi var. İtiraf edeyim benim hakkımda da dosya var.2002 seçimlerinde Zonguldak'ta konuşurken saat 18.00'i geçmiş, suçumuz bu imiş. Benimki bir suçsa ben bunu çekmekten gurur duyacağımı söyledim."

Terör konusuna da değinen CHP lideri Baykal, terörde şiddetli bir tırmanmanın başladığını belirtti. Terör karşısında hükümetin istenilen mücadeleyi veremediğini iddia eden Baykal, "2003 yılının 22 Eylül'ünde ABD ile anlaşma imzaladılar. ABD anlaşma gereği, 1 milyar dolar hibe yada 8.5 milyar dolar kredi teklif etti. Bunun karşısında da 'Irak'a gelme' dediler. Başbakan bunu inkar ediyor ama elimde belgeler var. Bunların terörü kurutmak için iradelerinin yetmeyeceği, 1 milyar dolara susacağı ortaya çıktı. Elimde Ali Babacan'ın imzaladığı belgeler var. Fakat Başbakan çıkıp 'bunlar yalan' diyor" diye konuştu.

Mitinge katılan vatandaşlar sık sık CHP liderinin sözünü "Başbakan Deniz Baykal" sloganları ile kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious