Baykal, hükümete öneride bulundu

Baykal, hükümete öneride bulundu.10270
  • Giriş : 21.10.2007 / 15:17:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir grup gazeteciye, Hakkari'deki çatışmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terörün, içine girdiği çok tehlikeli tırmanışı sürdürdüğünü belirten Baykal, yükselen terör olayları karşısında Türkiye'nin etkili, caydırıcı bir terör politikasına ihtiyacının her geçen gün daha ağır bir biçimde ortaya çıktığını söyledi.

TERÖR HÜKÜMETİ ARTIK AŞMIŞTIR

''Terör, artık hükümeti aşmıştır'' diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hükümetin terörle mücadele konusunda izlediği politikalar ve o
politikaların varsayımları artık geçerliliğini kaybetmiştir. Türkiye'nin yeni,
kapsamlı bir terör politikasına acilen, şiddetle ihtiyacı var. Bu, milli terör politikası olmalıdır.

Derhal, yeni bir milli platform oluşturulmasını ve milli bir terörle mücadele politikasının acilen iktidar, muhalefet, asker, sivil birlikte kararlaştırılmasını zorunlu görüyorum. Bunu günlerdir söylüyorum ancak bugün bir kez daha bu yaşanan olaylardan sonra hatırlatmak istiyorum.''

ÖRTÜLÜ SAVAŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, daha önce terör örgütüne, ''parlamentoya gir'' çağrısı yaptığını ileri süren Baykal, ''Bu, bir terörle mücadele zihniyeti, anlayışıdır. İflas etmiş, geçersizliği kanıtlanmış bir anlayıştır'' dedi.

Baykal, terörle mücadele konusunda artık yeni bir milli değerledirmeye gerek duyulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

BATAKLIK KURUTULMALI

''Türkiye, teröristlerle teker teker çatışma içine girerek terörü etkisiz kılamaz. Terör bataklığını kurutmak zorundadır. Çevremizdeki bütün sorumlular, siyasi otoriteler, ülkeler Türkiye'ye yönelik terör saldırısını himaye etmenin kendileri için ağır bedeli olacağını görmelidir. Türkiye, bunu gösterme kararlılığı içine girmelidir. Terörü himaye edenleri yok sayarak, onların himaye ettiği teröristlerle mücadeleyi kabul etmek, bir tuzağın içine sürüklenmek demektir.

Karşı karşıya bulunduğumuz sorunu, terör olarak nitelemek yetersiz olmaya
başlamıştır. Bir örtülü savaşın hedefi haline geldiğimizi kavramalıyız. PKK, aracılığıyla Türkiye'ye karşı bir örtülü savaş yürütülmektedir. Türkiye, terörle mücadele hedefini bu anlayış içinde belirlemelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious