Baykal, iktidardan uzlaşma adımı beklediklerini söyledi

Baykal, iktidardan uzlaşma adımı beklediklerini söyledi .10357
  • Giriş : 02.08.2007 / 04:20:00
  • Güncelleme : 02.08.2007 / 00:26:29

CHP lideri Deniz Baykal, cumhurbaşkanının uzlaşmayla seçilmesi görüşünü yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal, cumhurbaşkanlığı seçiminin bir partinin iç işi olmadığını vurgulayarak, bunun bütün Türkiye'yi aynı derecede ilgilendiren bir konu olduğunu söyledi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) yarın yapılacak olan Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesinde, genel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Toplantıda cumhurbaşkanlığı seçimi süreci de gündeme geldi.

CHP lideri Baykal, "Kim Cumhurbaşkanı olursa olsun, bizi ilgilendirmez" denilemeyeceğini ifade ederek, Anayasa'ya uygun, ülke yararlarına sahip çıkacak milli temsil şansını taşıyan bir cumhurbaşkanın seçilmesinin herkesin ortak görevi olduğunu vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuya ilişkin olarak seçim öncesinde dile getirdiği "uzlaşma" anlayışının gerçekleşmesini beklediklerini kaydeden Baykal, "Uzlaşma angajmanının teyidini ve bu konuda bir adım atılmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda bir girişim olmasını memnuniyetle karşılarız ve iyi niyetle katkı yapmaya çalışırız" dedi.

Olağan kurultay takvimi

Bu arada toplantıda, seçim sonuçları değerlendirilirken, bazı MYK üyelerinin örgütlenmeyle ilgili eksikliklerden söz ettiği ve bunun tartışmaya yol açtığı öğrenildi.

PM'nin yarın yapılacak toplantısında da bazı üyelerin seçim sonuçları nedeniyle MYK'da kapsamlı bir değişiklik yapılması yönünde talepte bulunmaları bekleniyor.

Ancak CHP Genel Başkanı Baykal'ın olağan kurultay öncesinde kısmi, ya da kapsamlı bir değişime sıcak bakmadığı, süreci hızlandırarak, olağan kurultayın 2008 yılının ilk aylarında gerçekleştirilmesini ve yönetim kademesindeki değişikliğin burada yapılmasından yana olduğu belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious