Baykal, kapatma davasının gündeme gelmesini istedi

Baykal, kapatma davasının gündeme gelmesini istedi.13188
  • Giriş : 08.07.2008 / 16:03:00
  • Güncelleme : 08.07.2008 / 16:07:50

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konularda konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''(Ergenekon, Ergenekon) derken vatandaşın gelir düzeyinin de ayrıca bir darbe yemesine kimse seyirci kalmamalıdır'' dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tarihi bir süreçten geçtiğini, bu süreçte toplumun durumu en iyi şekilde anlamasına yardımcı olmanın herkesin sorumlulukları içinde yer aldığını söyledi.

Bu amaçla CHP olarak duruma ilişkin değerlendirmelerini yaptıklarını ve kamuoyu ile paylaştıklarını anlatan Baykal, gelinen noktada, bu değerlendirmelerinin doğruluğunun da ortaya çıktığını savundu. Baykal, başta yargı olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin önemli bir sınavdan geçtiğini belirterek, ülkenin içinde bulunduğu diğer sorunlar ve yaşanan gelişmelerin de gözardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Baykal, ''Elbette yaşanmakta olan yargı süreci, İstanbul'daki yargılama sürecinde yaşananlar, olağanüstü önemlidir. Kamuoyumuz bunu dikkatle izlemeli ve anlayışını ortaya koymalıdır. Ama ülkenin çok önemli sorunlarının gözden kaçırılmasına, çok önemli gelişmelerin unutulmasına da seyirci kalamayız. O süreçle biz çok ilgiliyiz ama o süreç bir kamuflaj vesilesi olmamalıdır'' diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomik alanda büyük sıkıntı içinde olduğunu ileri süren Baykal, ''Artık yeni bir döneme girildiği anlaşılıyor. Zam, bu dönemin bir önemli aşamasıdır. Zamla başlayan bu kısır döngü Türkiye'de işlemeye başlamıştır'' dedi. Mutfakta tüketilen mallar, elektrik ve doğalgaz gibi bir çok üründeki fiyat artışlarına dikkati çeken Baykal, buna karşın vatandaşın gelir artışı konusunda gerekli duyarlılığın gösterilmediğini ileri sürdü.

Enflasyon artışı ile fiyat artışları arasındaki dengesizliğin, Türkiye'yi yeni sıkıntıların beklediğini ortaya koyduğunu anlatan Baykal, emekliler başta olmak üzere dar gelirlilerin refah artışından pay almalarını öngören düzenlemelerin yapılmadığını savundu.

Baykal, Ergenekon soruşturmasında 13 aydır iddianamenin hazırlanmamış olmasını eleştirerek, ''Bir garabet var. Sanıkları biliyorlar da suçu bilmiyorlar. Kimlerin sanık olması gerektiği biliniyor ama onların suçlarının adı konulamamıştır. Böyle bir dava skandaldır'' dedi.

AK Parti hakkında Anayasa Mahkemesinde açılan kapatma davasının gündemden düştüğünü belirten Baykal, Ergenekon soruşturmasının birden bire Türkiye'nin ilgisini çeken ana dava haline geldiğini söyledi.

Anayasa Mahkemesindeki davanın usulüne uygun, her türlü dedikodu ve şaibeyi gereksiz kılacak şekilde götürüldüğünü anlatan Baykal, ama İstanbul'daki Ergenekon soruşturmasının her gün gazete manşetlerinde yer aldığını belirtti.

Baykal, Ergenekon soruşturmanın yürütülüş biçiminin de kamuoyunu çok derinden etkilediğini, ilgi çektiğini; ancak 13 aydan beri kamuoyunu tatmin edecek, gözaltına alınan insanların durumlarını anlamalarına fırsat verecek iddianamenin ortaya konulamadığını ifade ederek, ''Bu, çok ağır, vahim bir durumdur. İlk kez Türkiye'de yaşanmaktadır'' dedi.

''Soruşmanın gizli olması gereken ilk aşamalarında, yandaş yayın organlarına yapılan merkezi servis sonucu bir yıpratma kampanyası, siyasi mahkum etme çabası'' olduğunu ileri süren Baykal, emniyet ve savcılıkta alınan ifadelerin,gizli olan ilk soruşturma bilgilerinin nasıl gazete manşetlerinde yer aldığını sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*