Baykal, konuşmasına İnönü'yü anarak başladı

Baykal, konuşmasına İnönü'yü anarak başladı.10270
  • Giriş : 01.11.2007 / 00:17:00

Kanal D'de yayınlanan ve Ege Üniversitesi'nden naklen yayınlanan Genç Bakış isimli programa katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, konuşmasına Erdal İnönü'yü anarak başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal "İnönü bu ülkenin yetişdirdiği kendine has siyaset adamlarından birisiydi. CHP'nin kapalı olduğu yasaklı dönemde bir tarafta değerli bilim adamlığı kişiliğini taşıdı bir taraftan da sosyal demokrasinin ayağa kalkması için SODEP'i kurdu. Ben de kendisiyle mutlulukla çalıştım birlikte SHP'yi 1989 seçimlerinde birinci parti yaptık. Daha sonra siyasi olarak yollarımız ayrıldı ama kendisiyle sürekli görüştük Aydın fikirlerinden yararlandık. Türkiye büyük bir değerini yitirdi. Üzüntümüz büyük. "

Baykal son zamanlarda artan bölücü terör ve sınırötesi operasyonu ie ilgili ise şunları söyledi. "Burada terör bir yabancı ülkeden açıkça destek alıyor. Öyleyse bu ülkeyle ilişkiler gözden geçirilmeli ve Irak'a gerekli yaptırım uygulanmalıdır. Bilindiği gibi geçtiğimiz dönemlerde bölücü terör Suriye'de Bekaa vadisinde yuvalanmıştı. Benim Dışişleri Bakanlığı yaptığım dönemde Suriye'ye ilk kez nota verildi. Suriye "Ya bizimle ol ya PKK'yla" resti karşısında terör örgütü elebaşısını bizim tek tek kurşun atmamıza gerek kalmadan kovdu"

Baykal "Şimdi durum öyle değil. Bu bir mayın patlaması değil. Terör örgütü 200 kişi ile geliyor. Senin karakolunu basıyor. 12 askerini şehit ediyor 8 askerini de alıp götürüyor. İktidar ise konuşmaktan başka icraat yapmıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious