Baykal, Kubilay'ı anma törenlerine katılmayacak

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Baykal, Kubilay'ı anma törenlerine İzmir'de olmasına rağmen katılmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir'in Menemen ilçesinde şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kulilay'ı anma törenleri son 2 yıldır Baykalcılar ile Sarıgülcüler arasında kavgaya neden oluyor. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, aynı gün İzmir'de olmasına rağmen anma törenlerine katılmayacağı açıklandı.
Menemen'de, 76 yıl önce şehit edilen Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay, 23 Aralık Cumartesi günü tekrar anılacak. Bu seneki törenlerde Atatürkçü Düşünce Derneği biraz daha ön plana çıkacak.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aynı gün, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (ESİAD) daveti üzerine İzmir'e gelecek ama Kubilay'ı anma törenine katılmayacak.

Deniz Baykal'ın, 'İzmir'deki programı çok yoğun olduğu için' programa katılmayacağı açıklandı.

23 Aralık'ta İzmir'de olacak olan CHP Genel Başkanı Baykal, aynı gün İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Üçkuyular'da yaptırdığı Adnan Saygun Kültür Merkezi'nin temelini atacak. Ardından ESİAD'ta sanayiciler ile toplantıya katılacak.

CHP İzmir İl Başkanı Selçuk Ayhan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kubilay'ı anma törenlerine katılamamasından dolayı kriz oluşturmanın bir anlamı olmadığını söyledi.

Baykal törenlere katılmadığı için CHP'de kriz oluşturulmaya çalaşıldığını ileri süren İl Başkanı Ayhan, "Genel Başkan Baykal'ın İzmir'e gelişini 16 Aralık olarak ayarlamıştık. Ancak kendisi bütçe görüşmelerine katıldığı için 16 Aralık'ta davetimize iştirak edemeyeceğini bize bildirdi. Baykal, 23 Aralık'ta İzmir'e gelecek. O gün İzmir programı çok yoğun. Yoğunluktan dolayı Menemen'deki Kubilay'ı anma törenlerine katılamayacak. Baykal'ı, 'Menen'e gitmiyor' diye yorumlamak doğru değil. Baykal, daha önceki senelerde Kubilay' anma törenlerine katıldı. İşleri yoğun olmasaydı bu sene de katılırdı. Baykal'ın törenlere katılamaması nedeniyle CHP'de kriz oluşturmanın hiç bir anlamı yok. Bu yüzden kriz oluşturulmaya çalışılıyor. Bunun kimseye faydası olmaz." dedi.

Partiden ihraç edilen ve Mustafa Sargül yanlısı olan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Kubilay'ı anma törenlerine katılamaması, "Sayın Deniz Baykal'ın kemdi takdiri." olarak yorumladı.

Menemen CHP İlçe Başkanı Kadir Yıldırım da Genel Başkan Baykal'ın, yoğunlu nedeniyle anma törenlerine katılamayacağını ve buna saygı duyulması gerekitiğini kaydetti.

Baykal'ın anma törenlerine katılmasının şart olmadığının altını çizen CHP İlçe Başkanı Yıldırım, "Baykal'ın törene katılıp katılmaması kendi takdirine kalmış. Baykal'ın o gün İzmir ve Ankara programı çok yoğun. Bu yoğunluktan dolayı katılmayabilir veya müsait olursa katılabilir. Ancak, katılmayışı nedeniyle kriz oluşturulmaya çalışılmasını da doğru bulmuyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious