Baykal, kurmaylarına 'Daha az konuşun' talimatı verdi

Baykal, kurmaylarına 'Daha az konuşun' talimatı verdi.10357
  • Giriş : 31.08.2007 / 13:12:00
  • Güncelleme : 31.08.2007 / 13:31:09

Baykal, Gül’e muhalefet konusunda CHP’nin askerin sözcüsü gibi algılandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, Gül’e muhalefet konusunda CHP’nin askerin sözcüsü gibi algılandığını söyledi, “askerlerin çok konuşup etkisini azalttığını” belirterek, kurmaylarına “Artık daha az konuşun” talimatı verdi.
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı seçimine ve yemin törenine katılmayarak protesto ettiği, “Sindiremiyoruz, sindiremeyeceğiz” dediği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le 30 Ağustos resepsiyonunda ilk kez karşılaştı, gülümseyerek elini sıktı ve sohbet etti. Baykal’ın, kurmaylarına da Gül’e muhalefet eden askerlerin çok konuşarak etkilerini azalttığını söyleyip, CHP’lilerin artık daha az konuşmalarını istediği öğrenildi.

Radikal gazetesinin haberine göre, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında konuşan Baykal, cumhurbaşkanlığı seçimi süreci ile yeni AK Parti hükümetine karşı izlenecek politikayı anlattı. Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini gerekçeleriyle ortaya koyarak görevlerini yaptıklarını belirten Baykal, parti yöneticilerine şu talimatı verdi:

“Bu süreçte askeri kanat bir anlamda çok fazla konuşarak, açıklama yaparak etkisini azalttı. Biz de askerin sözcüsü gibi gösterilmek istendik. Gül’ün cumhurbaşkanlığı ile ilgili olası gerginlikler ve toplumsal tansiyonun yükselmesinin sorumluluğunu bizim üzerimize yıkmak, faturasını bize yüklemek isteyenler çıkacaktır. Anlaşılıyor ki, sert bir dönemden geçeceğiz. Toplumsal gerilimi tahrik eden durumuna düşmeyelim. Bu nedenle cumhurbaşkanlığı konusunda bir meşruiyet tartışması açmayın, bu tartışmalara girmeyin. Bundan sonra bu konuda daha az konuşun. Gerekli açıklamaları da sözcülerimiz yapsın. Gül’ü takip edeceğiz.”

HÜKÜMET PROGRAMINI ELEŞTİRMEYECEK
Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda gerekli uyarıları en sert biçimde kendisinin yaptığını da anımsatan Baykal, bu çerçevede hükümet programı üzerine konuşmayacağını, yeni ve sert bir değerlendirme yapmayacağını söyledi.

Baykal, bu nedenle parti görüşlerini Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu’nun dile getirmesinin uygun olacağını kaydetti. Kılıçdaroğlu’nun hükümeti iyi tanıdığını ve geçmişte de partinin eleştirilerini en iyi biçimde ortaya koyduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious