Baykal, Mumcu'nun ailesini ziyaret etti

Baykal, Mumcu'nun ailesini ziyaret etti.14721
  • Giriş : 24.01.2008 / 13:51:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun katil ya da katillerinin bulunmamasına atfen, "Türkiye, bu karanlık ilişkilerin gölgesinden bir an önce kurtulmalıdır'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'la birlikte, gazeteci-yazar Uğur Mumcu'nun bombalı suikast sonucu yaşamını yitirmesinin 15. yıldönümünde Mumcu'nun ailesini ziyaret etti.

Ziyaretin ardından Mumcu ailesinin evinden çıkışında gazetecilere açıklamada bulunan Baykal, ''Türkiye'nin Uğur Mumcu gibi insanlara çok büyük ihtiyacı var. Geride bıraktığımız 15 yıl, Uğur Mumcu'nun öneminin daha da artmasına, daha çok sevilmesine, değerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı oldu. Anısına sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onun bir araştırmacı gazeteci, düşünür olarak üstünde durduğu konuların yaptığı çalışmaların, günümüz için ne kadar aydınlatıcı olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. O dönemde fark edilmeyen bağlantıları, ilişkileri, çeşitli örgütlenmelerin hedeflerini, Türkiye'nin nereye doğru sürüklenmekte olduğunu, çok başarılı bir şekilde ortaya koymuş olduğunu görüyoruz.

Uğur Mumcu kişiliğiyle, ahlakıyla, mücadelesi ile yazarlığıyla önümüzdeki kuşaklara örnek olmaya devam edecektir. Böyle bir insanı yetiştirmiş bir toplum, böyle bir gazeteciyi yetiştirmiş bir medya, ülkemizin geleceği için umut ve güven kaynağı olmaya devam ediyor'' ifadelerine yer verdi.

Bir basın mensubunun, Mumcu'nun öldürülmesi ile ilgili davanın sonuçlandırılamamış olmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Baykal, ''Çok acı. Hiç bir şekilde izah etmek mümkün değil. Koca Türkiye, bu olayın arkasında nelerin olduğunu ortaya koyamadı. Daha sonra ortaya çıkan olayların da hala aydınlatılamamış olması da bunların üzerine ekleniyor. Türkiye, bu karanlık ilişkilerin gölgesinden bir an önce kurtulmalıdır'' cevabını verdi.

Mumcu'nun evinin önünde ise bir anma töreni yapılıyor. Mumcu'yu ölümünün 15. yıldönümünde anmak için toplanan yüzlerce kişi Mumcu'nun hatırası adına mumlar yaktı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious