Baykal, Obama'ya ne hediye etti?

Baykal, Obama'ya ne hediye etti?.10265
  • Giriş : 06.04.2009 / 20:19:00
  • Güncelleme : 06.04.2009 / 20:28:36

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesinin ''çok iyi'' geçtiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, Türkiye'deki modernleşme ve demokrasi süreci ile yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğüne ilişkin görüşlerini aktardığını söyledi.
Baykal, ABD Başkanı Obama ile yaptığı görüşmeyi ve Obama'nın TBMM'deki konuşmasını değerlendirdi.

Obama ile görüşmesinin ''çok iyi'' geçtiğini, bazı konularda düşüncelerini aktarma fırsatı bulduğunu kaydeden Baykal, Türkiye'nin modernleşmesinin, 20. yüzyılın en önemli projelerinden birisi olduğunu anlattığını söyledi.

Baykal, modernleşme ve demokrasinin birbirlerini destekleyen süreçler olduğunu, sürdürülmesi ve güvenceye alınması gerektiğini ifade ettiğini bildirdi. Modernleşme ve demokrasinin temelinin ve güvencesinin de laiklik olduğunu anlattığını ifade eden Baykal, bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un geçtiğimiz günlerde Türkiye ziyaretinde yaptığı açıklamayı memnuniyetle karşıladıklarını söylediğini kaydetti.

CHP Lideri Baykal, yargı bağımsızlığı ile basın özgürlüğünün de yaşamsal önemine değindiğini, demokratikleşme ve modernleşme sürecinin devamı için Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasının önemini belirttiğini ifade etti.

Baykal, Türkiye'nin AB'ye tam üye olarak alınması yönünde yaptığı çağrı dolayısıyla teşekkür ettiği Obama'nın ise kendisine ABD'ye sık sık gelip gelmediğini sorduğunu söyledi. Baykal da sık gelmediğini ancak düşüncelerini her platformda dile getirdiğini anlattığını belirtti.

Obama'nın kendisini ilgiyle dinlediğini ve demokrasilerde muhalefetin önemine değindiğini, muhalefetten geldiğini söylediğini de bildiren Deniz baykal, Obama'nın, ''Muhalefet önemlidir. Muhalefetsiz demokrasi olmaz'' dediğini anlattı.

Türk halkını daha iyi tanıması için Obama'ya, Sait Faik Abasıyanık'ın ''Haritada Bir Nokta'' adlı kitabı ile Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ''Huzur'' adlı romanını hediye ettiğini belirten Baykal, Obama'nın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmaya ilişkin sorulara da, ''Konuşmasında sürpriz yok'' karşılığını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*