Baykal, patlama yerini inceledi

Baykal, patlama yerini inceledi.23964
  • Giriş : 02.02.2008 / 16:03:00

Zeytinburnu'ndaki patlama yerinde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yaşanan facianın çok büyük olduğunu ve kuralsızlığın cezasını masum vatandaşların çektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Patlamayla ilgili birilerini suçlamak yerine sorumluların gerekli sonuçları çıkarması gerektiğini belirten Baykal, "Vatandaşlar ihbar etse ne olur etmese ne olur? Kaldı ki burası için ihbarda da bulunulmuş" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Zeytinburnu'ndaki patlama yerine kurmaylarıyla birlikte gelerek incelemelerde bulundu. Deniz Baykal'ın yanı sıra CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, CHP'li Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk' de patlama yerinde inceleme yaptı. Çevrede yaklaşık yarım saat incelemelerde bulunan Deniz Baykal, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Yaşanan facianın çok feci olduğunu kaydeden Baykal, patlamanın meydana geldiği binanın adeta bombalanmış gibi göründüğünü söyledi. İstanbul halkına geçmiş olsun dileklerini ileten ve ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Baykal, "Bu olaydan gerekli dersleri çıkarmak lazım. Bu gibi olaylar birer ihtar. Yaşananlar kader veya kaza değil. Bu tip olaylar artık ilkel toplumlarda yaşanıyor. İstanbul gibi bir metropolde bunun olması çok ciddi bir ihtardır. Olayın sorumlularını bir kenara bırakıyorum. Bu çevrede daha bunun gibi kaç işyeri var. Bunların ortaya çıkarılması ve gerekli çalışmaların yapılması lazım. Böyle işyerleri ortadan kaldırılmalı ama görüyoruz ki çalışma yok. " şeklinde konuştu.

Yaşananların ihmaller zincirinin bir sonucu olduğunu kaydeden Deniz Baykal, " Kurallara aldırmamaya göz yumarsanız bir gün gelir kurallar intikamını en acı şekilde alır. Burada kural ihlalini yapanlar değil masum vatandaşlar cezasını çekiyor. Anayasayı da belediyeler yasasını da ihmal etmeyeceksin. Tuzla'da zehirli variller ortaya çıktı cezasını oradaki vatandaşlar ödedi. Zeytinburnu'nda Bahçelievler'de binalar çöktü yine olan masum vatandaşlara oldu. Acı olaylardan sonuçları çıkarmak lazım. Bu gidişe dur demeliyiz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine bugün yönelttiği eleştirilerin sorulması üzerine Baykal, "Bunları burada cevaplamam. Ben sorumluları uyarmak ve manzaranın vehametini görmek için geldim. Onu ayrı bir yerde cevaplarız. " dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir gazetecinin "Başkan Kadir Topbaş vatandaşların bu tip işyerlerini ihbar etmesini istiyor siz bu sözleri nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki sorusuna ise " Buradaki işyerlerinin ruhsatsız olduğunu vatandaşlar ihbar etmiş. Kaldı ki ihbar etmeseler ne olur? Her şeyden sen sorumlusun. Hükümet vatandaşa sahip çıkmalı ve vatandaşa sorumluluk yıkılmamalı. Onlar muhalefetin elinden belediyeleri nasıl bölerek alırız derdindeler. Belediyeleri bölersek nasıl kazançlı çıkarız diye düşünüyorlar. Belediyeleri böleceğiz diyorlar ama bununla ilgili çalışma yapılmadı. Böyle halka hizmet edilmez" şeklinde cevapladı.

Baykal bir basın mensubunun "türban" konusuyla ilgili sorusunu da "Yeri değil" diyerek cevapsız bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious