Baykal, rejimin büyük tehlike altında olduğunu iddia etti

Baykal, rejimin büyük tehlike altında olduğunu iddia etti.10050
  • Giriş : 24.08.2007 / 21:47:00

CHP lideri Deniz Baykal, rejimin büyük tehlike altında olduğunu iddia etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Önümüzdeki dönem Türkiye üzerinde hesabı olan çok çevre bu iktidarı ve parlamento tablosunu yıllarca özlemini çektikleri hedeflere ulaşabilmek için bir fırsat olarak kullanmak isteyecek ve bu doğrultuda Anayasamızla, rejimimizle, toplumumuzun temel dengeleriyle oynamak isteyeceklerdir" dedi.

Baykal, yeni parlamentonun uyum ve işbirliği dönemi olması gerektiğini belirterek, CHP'nin bu konudaki iyi niyetini Meclis Başkanlığı seçiminde gösterdiğini bildirdi.

CHP'nin cumhurbaşkanlığı konusunda da aynı davranışı sergileyebileceğini ifade eden Baykal şöyle devam etti:

"Bütün toplumun benimseyeceği, görüşleri ciddi tartışmalar yaratmayan cumhuriyetin birikimine karşı açık, net geçmişte tavır takınmış, bu konudaki anlayışını açıkta ortaya koymuş bir siyaset adamının yerine, herkesin uygun göreceği ismi AK Partili bir milletvekili olarak dahi benimsemiş olsalar da buna bizim de katkı vereceğimizi ifade etmiştik. Ama onlar ne yazık ki bu gerilim politikasında ısrar ettiler. Bu Türkiye'de bir sıkıntı yarattı. Cumhuriyete karşı resmi pozisyonu yıllarca belli bir şekilde ortaya çıkmış bir adayın şimdi Cumhurbaşkanı olarak ortaya çıkması gerçekten ciddi tedirginlikler yaratıyor. Bunu doğal karşılamak lazım. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimi bir şansın kaçırıldığı bir seçim olarak ortaya çıkmıştır."

Baykal, hükümetin anayasa değişikliğini hızla Parlamentoya getireceğini belirterek, "Anayasa değişikliğiyle ilgili öneriler hiç kuşku yok ki cumhurbaşkanılığı seçiminde takınılan tavrın penceresinden olaylara bakarak değerlendirilecektir. Yani cumhurbaşkanlığı seçimindeki dayatma arkasından yeni Anayasa ile ortaya çıkacak zihniyet toplum tarafından dikkatle izlenecektir" diye konuştu.

‘BAŞBAKAN ZİKZAKLAR ÇİZDİ’

Deniz Baykal, önümüzdeki yerel seçimlerde şartların oluşması halinde DSP ile yine güçbirliğine gidebileceklerin kaydetti. Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimlerden sonra zikzaklar çizdiğini söyleyen Deniz Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başbakan, bu seçimlerden sonra çok ciddi zikzaklar çizdi. Önce ‘uzlaşma, kaynaşma, beraberlik’ dedi. Arkasından ‘Çeksinler gitsinler’ dedi. Bu iyi tablo değil. Bu noktada Başbakan'a yönelik suçlama yapmaya gerek yok, herşey ortada. Başbakanlık adına yapılan açıklama gerçeklerden uzak. Başbakan iyi bir başlangıç yapmadı. Kemsenin kimseye ‘git’ demeye git demeye hakkı yok. Bu demokrasinin bir temeli, herkes birbirine tahammül edecek, hep bir aradayız, hepimiz bu ülkenin birer parçasıyız. Herkes hakkını bilecek, haddini bilecek, yetkisini bilecek, sorumluluğunu bilecek. Kimse kimse kimseyi sevmek, içinde sindirmek zorunda değil. Demokrasi muhalefetin meşru olduğu bir rejim, muhalefet etmenin sayıdeğer olduğu bir rejim, beğenmeme hakkının beğenme hakkı kadar kutsal sayıldığı bir rejim.''

‘İÇİME SİNDİREMİYORUM’

Bir gazetecinin, “Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı olmasını içine CHP'liler olarak sindiriyor musunuz?'' sorusuna Deniz Baykal, “Hayır sindirmiyorum'' yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious