Baykal, Rice'yi eleştirdi

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin "Yeni bir Ortadoğu'nun zamanı geldi" sözlerini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, "Bu açıklama yeni ve büyük devrimlerin habercisi olarak yorumlamak gerekir. Bu nedenle Türkiye'nin de fevkalede dikkatli olması gerekir" diyerek değerlendirdi.
Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, bir grup parti yönetimcisi ile birlikte yeni genel merkez binasına taşınan CHP'ye hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Baykal, genel başkan yardımcılarıyla birlikte Kutan'ı asansörde karşılayarak, tokalaştı. Baykal ve Kutan daha sonra makam odasına geçerek, burada yaklaşık 45 dakika görüştü.

Görüşmenin ardından iki genel başkan ortak basın açıklaması yaptı. İlk söz alan Baykal, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni genel merkez binasının siyasi partiler arasında sıcak bir ilişkiye de neden olduğuna dikkat çekti.

Ortadoğu konusunda SP ile pek çok noktada aynı kaygıları paylaştıklarını ifade eden Baykal, Türkiye'nin bu süreçte zarar görmemesi için çok dikkatli olmasını istedi. Ortadoğu gelişmelerinin Meclisin tatilde olduğu bir dönemde olduğuna işaret eden Baykal, "Türkiye'nin bu konuyu çok ciddi ele almaya ihtiyacı var. Bölgedeki gelişmeleri bir takım kimselerin özel telefon konuşmalarına, kapalı kapılar arkasındaki temaslara, kamuoyuna yapılan çoğuda gerçekdışı açıklamalara bırakamayız. Bu konun irdelenmesine, sorgulanmasına ihtiyaç var. Bizden ne isteniyor bilmemiz lazım. Bu konuda kamuoyu iyi bilgilendirilmiyor" diye konuştu.

SP Genel Başkanı Kutan ise, Ortadoğu'da yaşanan bütün bu gelişmelerin adım adım Büyük Ortadoğu Projesi adı altında Büyük İsrail Projesi'ni gerçekleştirmek olduğunu belirterek, zaman içerisinde Türkiye'nin de bu ateş çemberi içerisine gireceğini söyledi. Türkiye'nin bölgeye kesinlikle asker göndermemesi gerektiğini vurgulayan Kutan, "Oraya asker göndermemiz Türkiye'nin ABD ve İsrail politikalarına alet olması anlamına gelir" dedi.

ZAPSU'YU BAŞBAKAN YÖNLENDİRDİ

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Baykal, bir soru üzerine Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler nedeniyle TBMM'nin acilen toplantıya çağırma konusunu değerlendireceklerini söyledi. Türkiye'nin muhtemel sınırötesi harekatı ile ilgili bir soru üzerine Baykal, bu söylemlerin bir aldatmaca olduğunu belirterek, "Sınır ötesine harekat söyleminin Türkiye'nin terör karşısında yükselen tepkiyi tatmin etme amacıyla ortaya atılmış olmasından öteye bir değer olduğu kanısını beslemiyorum. Gelişmeler bize bunu gösterdi" dedi.

Başbakanın özel danışmanı Cüneyt Zapsu'nun büyükelçilerle görüşmesine de değinen Baykal, görüşmenin söylendiği gibi başbakanın bilgisi dışında değil, başbakanın yönlendirilmesi ile yapıldığını iddia etti. Türkiye'de dışı politikasında ikilik olduğunu savunan Baykal, "Türkiye'de bir büyükelçilerin kulağına fısıldanan politikalar bir de halka açıklanan politikalar var" diye konuştu.

Baykal, Sivas'ta kendisini karşılamaya gelen MHP'liler ile ilgili olarak ise "Ben insanları tasnif etmeyi doğru bulmuyorum. Herkesin siyasi tercihleri vardır. İnsanları ayrı ayrı hücreye bölmeyi doğru bulmuyorum. Bizim yaklaşımlarımız, söylemlerimiz var. Türkiye ile ilgili tespitlerimiz var. Bunlara herkesin ilgi duymak hakkı var. Herkesin bu olumlu yaklaşımlarından sevinç ve onur duyarım. İnsanları sen şu partidensin senin söylediklerimize itibar etmeye bizimle dayanışma içine girmeye , bizi desteklemeye hakkın yoktur diye düşünmeyi aklımdan geçirmedim. Önemli olan doğruları söylemek" dedi. Baykal, bazen nezaketten, bazen siyasi birliktelik bazen de özel ilgi nedeniyle zaman zaman bu tür tablolarla karşılaştığını da sözlerine ekledi.

Türkiye'nin Ortadoğu'ya asker gönderme konusunu değerlendirmenin erken olduğunu, bölgede halen ateşkes çağrıların reddedildiğini hatırlatarak, "Bu nedenle şimdiden bunu tartışmak doğru değil. Önce ortaya çıkacak tabloyu görelim" dedi. Türkiye'nin oraya bir takım devletlerin telkinleriyle değil, bölge insanın isteğiyle asker gönderebileceğini kaydeden Baykal, "Türk askerinin Ortadoğu'nun biçimlenmesinde yer alması sakıncalı olur" diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin "Yeni bir Ortadoğu'nun zamanı geldi" sözlerini Baykal, "Bu açıklama yeni ve büyük devrimlerin habercisi olarak yorumlamak gerekir. Bu nedenle Türkiye'nin de fevkalede dikkatli olması gerekir" diyerek değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious