Baykal, Sabah-atv satışı hakkında konuştu!

Baykal, Sabah-atv satışı hakkında konuştu!.10270
  • Giriş : 28.11.2007 / 14:56:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Sabah ve atv'nin satışı ile ilgili, "Parası olan alır, öyle mi? Almak isteyip de vazgeçen yok mu? Satışı yapılacak olanların yanında, arkasında ne var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, medya kuruluşlarının "pıtrak" gibi çoğaldığını belirterek, bunların finansmanının nasıl sağlandığını, on binlerce gazetenin ücretsiz dağıtılmasının, halkın aydınlanması için yapılıp yapılmadığını sordu.

“MANŞETLER NE İŞE YARIYOR?"

Baykal, Türkiye’de gelişmeler olurken, medyanın bu konuları manşetlere taşımamasını da eleştirdi. Baykal, “Medya ne yapıyor. Manşetler ne işe yarıyor. Hep birlikte tepki göstermemiz gerekmiyor mu?" dedi.
Baykal, medya kuruluşlarının “pıtrak" gibi çoğaldığını belirterek, "Pıtrak gibi medya kuruluşları çoğaldı. Neyle çoğalıyor? Finansmanla. Neyin finansmanıyla? Nedir, nereden geliyor bu değirmenin suyu? Gazeteyi bedava dağıtıyorsun, on binlerce gazete bedava dağıtılıyor, nedir bunun anlamı değerli arkadaşlar? Halkımız aydınlansın, halkımızın bilgi ve kültür seviyesi artsın, enformasyon düzeyi artsın diye mi bu yapılıyor? Bu, bir toplumsal hizmet olarak mı düşünülüyor, ne var bunun arkasında? Türkiye bu kadar bilinçsiz mi?" dedi.

ALMAKTAN VAZGEÇEN VAR MI?

Baykal, Sabah- atv’nin satışına da değinerek şunları söyledi:
"Bakın, önümüzdeki hafta Türkiye’deki en önemli medya gruplarından birisinin iki temel kuruluşu dahil olmak üzere TMSF aracılığıyla satış gerçekleşecek. Bir gazetemiz ve bir büyük televizyonumuz satılacak önümüzdeki günlerde. Şu ana kadar seçim öncesi ve seçim sonrası kamunun denetimi altında yaşadı, şimdi de satılacak. Kime satılacak, alacak olanlar kimler? Parası olan alır kardeşim, öyle mi? Yani parası olup da, almak isteyip de almaktan vazgeçen kimse yok mu? Almaktan resmen vazgeçen yok mu? Bu ne demek? Bunun olmasının doğal karşılanması ne demek? Canım bunlar olur. Bunlar olur dediğiniz ne, biliyor musunuz? Düşünce özgürlüğü var ya, fikir özgürlüğü var ya, basın özgürlüğü var ya, işte o, o çöker. O sütun çöktükten sonra ne olur? Demokrasi de yozlaşmış bir demokrasi olur. Şimdi bu satış yapılacak, inceleyin bakın, kim bunlar, ne var bunların arkasında, yanında? Her gün gazetelerde yeni yeni değerlendirmeler, yeni yeni haberler."

RTÜK YASASI DEĞİŞECEK

Baykal, RTÜK Yasasında, yabancı sermayenin, yüzde 50 hisseyle Türkiye’de herhangi bir televizyona sahip olabilmesini öngören değişikliğin gündemde olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Olayın bir boyutu da şu değerli arkadaşlarım, bakın buna da herkesin dikkatini çekiyorum: Şu sırada RTÜK Yasası’nda, yani Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun Yasası’nda bir değişiklik hazırlığı yapılıyor. Bu değişiklik hazırlığı bir süreden beri bundan önceki bakan dönemimde yapıldı, şimdiki sayın bakan döneminde de devam ediyor. Bu değişikliğin ana maddelerinden birisi, Türkiye’deki herhangi bir televizyona bir yabancı sermaye kuruluşunun yüzde 50 hisseyle sahip olabilmesi öngörülüyor. Şu anda o mümkün değil, yüzde 25. Yüzde 50 bir kuruluş bir televizyona sahip olabilir, ayrıca aynı kuruluş yüzde 25 de ikinci bir televizyona sahip olabilir diye bir madde var. Şimdi bu madde, bir süre sonra yasalaşacak, ama henüz yasalaşmadı. Bu henüz yasalaşmadan şimdi bir ihale yapılıyor. İhaleye yabancı kuruluşlar da ilgi duyuyor, ama bu yasa henüz çıkmadı, Demokles’in kılıcı. Eğer siz, gerçekten yüzde 50 ve ayrıca yüzde 25 yabancı hissesini televizyon kuruluşlarında düzenleyecekseniz, niçin bu çok önemli televizyon ve gazeteyi o düzenlemeyi yapmadan önce satmaya kalkıyorsunuz? Niçin önce o değişikliği yapıp herkesin bu konuya eşit şartlar altında önünü görerek girme fırsatına sahip olmasına fırsat vermiyorsunuz? Niye Demokles’in kılıcını üste asıyorsunuz? Neyin karşılığında o kılıç asılı oluyor? " Baykal, bunların Türkiye'de demokrasinin nasıl yozlaştığını gösteren manzaralar olduğunu da belirterek şunları söyledi:
"Şimdi, ikisi satılacak aralık ayı başında, üç kişiye satılma fırsatı verildi, ikisinin niteliği belli, önümüzdeki döneme yönelik kim bilir hangi ilişkiler kuruldu, taahhütler, vaatler yapıldı, daha bu yasa da çıkmadı, ona göre yasa satıştan sonra çıkacak ve ortaklık dengeleri, yandaşların, yakınların orada pay sahibi olma şansı ona göre gerçekleştirecek bir tezgâhtır gidiyor. Yazık, Türkiye’nin demokrasisine yazık, basın özgürlüğüne yazık, Türkiye’de demokrasiyi yaşatmak için bunca mücadele vermiş insanların emeğine, alın terine, çektikleri acıya yazık. Bu manzaraya baktıkça taa Hüseyin Cahit Yalçın’lardan, Metin Toker’lere kadar basın özgürlüğü için cezaevlerinde çile çekmiş olan insanların çektikleri acılara yazık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious