Baykal, Sevigen'den yana tavrını koydu

Baykal, Sevigen'den yana tavrını koydu.10608
  • Giriş : 19.02.2009 / 10:32:00

Sevigen'in istifa etmesi görüşü ağırlık kazanırken Baykal'ın MYK toplantısı sonrasında da Sevigen'le görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kılıçdaroğlu'nun "Gereğini yapsın" açıklamasından sonra parti yönetiminde Sevigen'in istifa etmesi görüşü ağırlık kazandı. Baykal ortaya somut belge konulana kadar Sevigen'den yana tavır koydu..

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen'in İstanbul'da Selenium Panaroma'nın yükseldiği arsanın satışında aracılık yaptığı ve karşılığında da 1 milyon 120 bin dolarlık protokol imzaladığı iddiaları ile ilgili yaptığı savunma CHP'de 'yeterli' bulunmadı. Parti yönetiminde Sevigen'in istifa etmesi gerektiği görüşü ağırlık kazandı. Ancak, CHP lideri Deniz Baykal, ortaya somut belge konulana kadar Sevigen'den yana tavır koydu. Kılıçdaroğlu'nun yorumunun hemen ardından CHP'nin en deneyimli siyasetçilerinden birisi olan İstanbul Milletvekili Ali Topuz, "Sevigen de gereğini yapmalı"dedi.

SEVİGEN'İ ODASINA ÇAĞIRDI

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek ise şunları söyledi: "Bir yasal zorlama yok, ancak Sevigen'in kendisinin de ifade ettiği gibi bir etik sorunu olduğu açık tabii. Değişen imar planı yok, para alma vesaire yok. Bir ortaklık teşebbüsü var sadece" diye konuştu. Baykal başından beri Sevigen'e yönelik iddialar karşısında duyarlılık sergiliyor. Sevigen'in iddialar karşısında kendisine verdiği bilgiler üzerine "olumsuz bir kanaate ulaşmadığını" hissettiren Baykal, "getirsinler belgeyi gereğini çekinmeden yaparım" diyerek aslında süreci işletiyor. Baykal'ın MYK toplantısı sonrasında da Sevigen'i odasına çağırdığı ve adeta 'sorguya çektiği' ifade edildi.

6 ilçe listesi Tekin'in bilgisi dışında kaldı

CHP'de liste krizine neden olan olayların başında, 6 ilçenin belediye meclis üyesi listesinden il başkanı Gürsel Tekin'in haberinin olmaması geliyor. Kadıköy, Avcılar, Bakırköy, Maltepe, Beylikdüzü ve Sarıyer ilçelerinin listesi genel merkezde hazırlandı. Liste oluşturulurken il başkanı Tekin'in görüşü hiç alınmadı. Tekin, "İl başkanı olarak, il teşkilatı olarak bizim hiç haberimiz olmadı. Biz hiçbir şekilde bilgilendirilmedik, görüşümüz alınmadı. Tepkimiz buna. Yönetimden kimseyle sorunum yok ancak, izlenen yol, sistem yanlış" dedi. 'Şimdilik soğutulmaya bırakılan' kriz konusunda Baykal'ın İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin'i isyan ettiren bazı isimleri ikna ederek istifa ettirmesi bekleniyor. Gözlerin çevrildiği Baykal, "Bazı arkadaşların asabına, öfkesine hâkim olamamasından kaynaklanan bir durum. Büyütülecek bir şey yok. Her seçim sürecinde yaşanır bunlar, böyle gerginlikler olur. Büyük tatminsizlikler de yatmıyor tartışmaların altında. Bir sıkıntı yok, gereksiz yere söylenen sözler. Büyütecek bir şey yok" dedi.

'Ortada kaset belge varsa gereği yapılır'

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Sevigen hakkındaki iddialarla ilgili olarak, "Eğer ortada gerçekten kasetler, belgeler varsa sayın Sevigen'in gereğini yapacağını düşündük ve bunu dillendirdim'' dedi. Kılıçdaroğlu "Gereği nedir?'' sorusu üzerine şöyle konuştu: "Sayın Sevigen, 'eğer kaset, eğer belge ortaya konursa ben istifa edeceğim' demişti. Ben de bunu dillendirdim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*