Baykal, tarım politikaları konusunda hükümeti eleştirdi

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Avrupa Birliği'nin tarım politikalarını desteklemek üzere aday ülkelere verdiği fonların Türkiye'ye verilmeyebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Grand Cevahir Otel'de düzenlediği ''Türkiye-AB Entegrasyonunda Tarım'' konulu uluslararası konferansa Deniz Baykal da katıldı. Baykal yaptığı konuşmada Türkiye tarımının çok ciddi sorunları bulunduğunu, AB sürecinde bu sıkıtnının daha da artacağını kaydetti.

Avrupa'nın ortak tarım politikasına çekilebilmeleri için mali kaynakların seferber edildiğini belirten Baykal, Türkiye'nin bu imkanlardan faydanalamayacağını öne sürdü. Türkiye'ye süresiz olarak serbest dolaşım hakkının tanınmayacağının ifade edildiğini söyleyen Baykal, ''Bunun ötesinde AB'ye üye olurken ve olduktan sonra Türkiye'ye AB'nin ortak tarım politikasının destekleme fonlarının sürekli olarak verilmeyebileceği, gene 17 Aralık 2004'te Türkiye'ye kabul ettirilmiştir. Yani Bulgaristan'a, Polonya'ya AB tarım politikaları ile bütünleşsin diye sağlanan fonlar, tarımsal fonlar Türkiye için söz konusu olmayacaktır. Biz hesabımızı yaparken durumumuzun diğerlerinden farklı oludğunu muhakkak farklı olduğunu bilmeliyiz. Aynı şekilde yapısal değişim fonlarının, AB üyelirine işlettiği aday ülkelere işlettiği yapısal değişim fonlarının da Türkiye'ye tanınmasının zorunlu olmadığı 17 Aralık 2004'te kabul edilmiştir." şeklinde konuştu. Baykal'ın bu sözleri salonda bulunan bazı ziraat odası başkanı tarafından destek buldu. "Doğru doğru" diye bağıran çiftçi temsilcileri Baykal'ı alkışlarken hükümete tepki gösterdi.

AB'ye üye olurken Türkiye'nin durumunun diğer ülkelerle aynı olmadığını vurgulayan Baykal, ''Bize, 'Kendi işini kendin çöz, senin verimliliğin yok' diyorlar. AB ülkeleri şu anda artan üretimi sabit tutmak ya da düşürmek için sosyal desteklerde ortak bir tarım politikası götürüyorlar'' dedi.

AB'ye yönelik eleştirilerinin yanısıra Baykal'ın hedefinde IMF ve Dünya Bankası da vardı. Baykal, Türkiye'nin tarımda IMF ile imzalanan stand-by anlaşması çerçevesinde hareket ettiğini ve Dünya Bankası'nın tarım reformu projesini uyguladığını söyledi. Baykal, "Ne IMF'nin önerileri, ne Dünya Bankası'nın proje adı altında bizden talep ettikleri Türkiye'de tarımı bir karış ileri götürmemiş, tam aksine tarımın tüm alanlarda ve sosyal alanda ciddi bir çöküş yaşamasına neden olmuştur. Köylü ve çiftçimiz her geçen yıl daha da yoksullaşmıştır. Devletin resmi rakamlarına göre aç köylü sayısı 600 binlere, yoksul köylü sayısı da 10 milyonun üzerine çıkmıştır. 2004'e göre 2006'da 1 milyon 207 bin tarımda çalışan sayısı azalmıştır. Yani tarım artık karın doyurmuyor, insanlar tarımsal alandan kaçıyor. Bu durum, uygulanan politikaların doğal bir sonucu. Çünkü çiftçi ne üretse zarar ediyor.'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious