Baykal, yalan haberi delil gösterdi

Baykal, yalan haberi delil gösterdi.11273
  • Giriş : 15.02.2008 / 17:53:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın izlediği politikanın Türkiye'nin siyasi kimliğini, huzurunu ve barışını tehdit ettiğini'' öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Baykal, parti genel merkezinde bir grup gazeteciyle sohbeti sırasında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazetelerde yer alan, ''Tarsus'ta dün kimliği belirsiz saldırganlar tarafından formalı iki kız öğrencinin bacaklarına kezzap atıldığı'' yönündeki haberlere değinen Baykal, ''Bu olayın 'bir ruh hastasının bireysel tepkisi' olarak izah etmek yeterli olur mu? Acaba, bunun, Türkiye'nin içine girdiği yeni siyasi iklim, yaşanan gerginlikler ve kutuplaşmayla ilgisi var mı? sorusu haklı bir soru değil mi? Bu işin sorumlusu sadece o saldırıyı yapanlar mı?'' diye sordu.

Baykal, ''Başbakan Erdoğan'ın son dönemde yaşanan tartışmalarla ilgili olarak, 'Türkiye'de ne değişti?' sorusunu yönelttiğini'' ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de pek çok şey değişti. İsterse katalog çıkarırız. Nerede, ne değişti teker teker gösteririz ama bu son olay bile Türkiye'de nelerin değiştiğini, bağnazlığın ne noktalara geldiğini ortaya koymuyor mu? Başbakan, 'Ne değişti?' diye soruyor. Neyin değiştiğini Tarsus'ta ayaklarına kezzap atılan çocukların ailelerine sorsun. İnanç gereği örtünmeyi anayasaya yerleştirirseniz bir fanatiğin olayı bu noktaya taşıması sonucu ortaya çıkmaz mı?''

''Ülkenin götürülmek istediği noktayı artık herkesin sezmeye başladığını, buna karşı toplumun her kesiminden tepki gösterildiğini'' kaydeden Baykal, ''bunun Başbakan Erdoğan'ı çok ciddi şekilde rahatsız ettiğini'' öne sürdü.

Erdoğan'ın ''yaşanan gerilimi 'partiler arası bir çatışma' gibi göstermeye çalıştığını, ancak bunun doğru olmadığını'' ifade eden Baykal, ''Son dönemde kendimi parti siyaseti yapan bir siyasetçi gibi değil devlet ve millet adına bir büyük mücadele verdiğim bilinci içinde çalışıyorum. Parti siyasetinin, alışılmış 'sen', 'sen' siyasetinin çok ötesinde bir tablo var'' diye konuştu.

-''YÖRÜNGEMİZ DEĞİŞTİRİLİYOR''-

''Başbakan'ın izlediği politika Türkiye'nin siyasi kimliğini, huzurunu, barışını tehdit ediyor'' diyen Baykal, şöyle devam etti:

''Geldiğimiz noktada Türkiye bir Ortadoğu ülkesi, bir Güneydoğu Asya ülkesi gibi olmaya doğru gidiyor. Bu, tartışma götürmez bir gerçek. Bunu sadece biz değil, Türkiye'ye dışardan bakan yabancı gözlemciler de görüyor. Bizim yolumuz, rotamız, yörüngemiz değiştiriliyor. Yörüngedeki değişiklik öyle hemen bir anda anlaşılmaz bir süre sonra ortaya çıkar.''

Bu arada Baykal'ın delil olarak gösterdiği olay muhatapları tarafından gündemdeki türban tartışması ile ilgisinin bulunmadığı yönünde yalanlanmıştı. Mersin Valisi de kezzap iddialarını yalanlayan açıklama yapmıştı.

Doğan medyasının bir haberi daha yalan çıktı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious