Baykal, yine erken seçim istedi

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Baykal, Türkiye’nin yaşadığı gerilimin “Türkiye’nin yapacağı cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir tablo ortaya çıkacağıyla ilgili” olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal; bu gerilimin farkında olan ve bu nedenle adaylığını açıklamayan Başbakan Tayyip Erdoğan’ı “açık, samimi ve demokratik bir tavır takınmaya” çağırdı. Baykal, Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Nisan ayında erken seçim çağrısını yinelerken, Erdoğan’a, “Git millete seçilebilirsen al. Ben kendi adıma böyle yaparsan sesimi çıkarmayacağımı taahhüt ediyorum” diye seslendi.

Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, bugün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 72. yıldönümü olduğunu anımsattı. Bundan 72 yıl önce ne AB, ne de kadınlara Avrupa’da oy kullanma hakkı bulunduğunu anlatan Baykal, “Bütün bunların olmadığı bir dönemde Anadolu’da bu ülkeyi yöneten insanlar ‘kadın da erkek de aynı hukuka sahip olmalıdır, bu ayrımı ortadan kaldırıyoruz, kadına da siyasal haklarını veriyoruz’ demiştir ve kanun çıkarmıştır. Bu yasal düzenleme çok önemli bir zihniyet değişiminin yansıması demektir. Bu değişimi gerçekleştirenlere şükranlarımızı sunuyoruz” diye konuştu.

VATANDAŞA ÇAĞRI

Baykal, YSK’nın seçmen kütüklerinin güncelleştirilmesine ilişkin duyurusunu anımsatarak, tüm vatandaşları 25 Aralık’tan itibaren seçmen kütüklerinde yazılı olup olmadıklarını kontrol etmeye çağırdı. Bütün şikayetlerin çözüm noktasının sandık olduğunu, sadece şikayet ifade ederek sorunları çözme imkanı bulunmadığını kaydeden Baykal, “Sandığa gitmezseniz bunun Türkiye’ye çok büyük bir bedeli olduğunu bilmelisiniz. Bunu, bu ülkeye karşı bir ödev, bir görev olarak sahiplenip yerine getirmeliyiz” dedi.

KAÇAKÇILIK EKONOMİSİ

Hükümetin izlediği ekonomi politikalarını da eleştiren Baykal, enflasyonda bir artış olduğuna işaret ederek “Enflasyonun yüzde 10 olması önemli değil, izlenen politika artık tıkandı, işlemez hale geldi. Bu politikalar önümüzdeki dönem Türkiye’yi sıkıntıya sokacak” diye konuştu. Baykal, AKP iktidarıyla birlikte Türkiye’de yeni bir kaçakçılık ekonomisi doğduğunu savundu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ KAPKAÇ, VURKAÇ SEÇİMİ OLAMAZ

Baykal, Türkiye’nin bir gerilim yaşadığını ve bu gerilimin İran gezileri, Lübnan modelleri ile ortadan kalkmayacağını ifade ederken, yaşanan gerilimin “Türkiye’nin yapacağı cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl bir tablo ortaya çıkacağıyla ilgili bir gerilim” olduğunu savundu. Yapılacak seçimle ilgili iddia sahiplerinin ortaya çıkıp aday olduklarını açıklamadığını kaydeden Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çıkıp ‘15 Nisan’a kadar bekleyin. Ben biliyorum senin bilmene gerek yok’ diyor. Bu bir kapkaç seçimi, bir vurkaç seçimi olamaz. Cumhurbaşkanlığı seçimini böyle bir hale dönüştürmek uygun değildir. Bu seçim herkesi yakından ilgilendirmektedir. seçim Meclis’te yapılacak. Olabilir ama o seçim 70 milyonu da ilgilendirmektedir. Bırakın 70 milyon da bir düşünce söyleyebilsin. Bu tablo Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl bir sorun oluşturacağının aday olmayı düşünenler tarafından da kavranmış olduğunu gösterir. Onlar da farkında o yüzden aday olduklarını açıklamıyorlar, zamanı geçiştirmek istiyorlar. Cumhurbaşkanı olmayı istemek herkesin hakkı. Herkes de çıkıp bunu söyleyebilir. Çık söyle bakalım... adaylığını açıklamıyor çünkü Cumhurbaşkanı olmak isteyen kişi anayasanın özüne inanmıyor. Herkes Cumhurbaşkanı olabilir ama herkesin anayasaya saygı göstermekte mecburiyetidir, görevidir. Herkesin aday olmasına saygı gösteririm ama Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin de anayasaya saygı göstermesini beklerim.”

KENDİNE GÜVENİYORSAN NİSAN’DA SEÇİM YAP

Baykal, daha önce yaptığı Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce genel seçim önerisini yinelerken, “Kendinize güveniyorsanız Nisan’da seçimi yapın, Mayıs’ta da bu iş tamamlansın” dedi. Bu konuda Başbakan Erdoğan’ı “açık, samimi ve demokratik bir tavır takınmaya” çağıran Baykal, “Git millete seçilebilirsen al. Ben kendi adıma böyle yaparsan sesimi çıkarmayacağımı taahhüt ediyorum” diye konuştu.

TAVİZLER VERİLEREK AB KONUSU ÇIKMAZA SOKULDU

Avrupa Komisyonu’nun 8 başlığın askıya alınması kararının ardından bugün Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’ın bir araya geleceğini anımsatarak, “Sekiz başlığın askıya alınmasının yanında bir de Türkiye’ye süre verilmesini içeren yeni tehdit telaffuz ediliyor” dedi. Baykal, Türkiye’yi AB’ye alma konusunda bir siyasi iradenin artık bulunmadığını belirtirken, “Tavizler verile verile AB konusu çıkmaza sokulmuştur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious