Baykal '12 Eylül' için düğmeye bastı

Baykal '12 Eylül' için düğmeye bastı.9867
  • Giriş : 24.06.2009 / 21:40:00

CHP lideri Baykal çok sert konuştu: Belgeyi içimize sindirmemizi isteyenler var, sindirmeyeceğiz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, aradan 12 gün geçmesine karşın Genelkurmay bünyesinde hazırlandığı iddia edilen 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' adlı belgenin gerçek olup olmadığının ortaya çıkarılamamasına tepki gösterdi.

Belgenin hazmedilmesinin istendiğini savunan Baykal “Hazmetmeyeceğiz. Gerçek ortaya çıksın. İlker Başbuğ 'doğru değilse ne olacağını görürsünüz' demişti. Tertip ise, Genelkurmay Başkanı'nın sözünün gereğini görmek istiyoruz” dedi. Türkiye'nin darbelerle hesaplaşması gerektiğini söyleyen Baykal, Anayasa'nın geçici 15. maddesiyle korunan 12 Eylül darbecilerinin yargılanması için yapılacak bir düzenlemeye destek vereceğini açıkladı.

Önceki gece Star TV'de Arena programına katılan dün de CHP'nin TBMM grup toplantısında konuşan Baykal şu mesajları verdi:

12 günlük karanlık

12 gündür belge ve imza konusunda bir gelişme olmadı. 12 gündür Türkiye karanlıktadır, gerçekler ortaya çıkarılamadı. Bu konu Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Anayasal sınırlar, demokratik kurallar içinde işleyip işlemediği ile ilgilidir. Başbakan iddia ilk ortaya atıldığında 'İktidara karşı bir komplo' dedi. AB elçilerine ise 'Demokrasi anlayışı konusunda Türkiye'de bütün kurumlar tam bir uyum içinde' dedi. Başbakan'ı 12 günde bu noktaya getiren hangi süreçtir? Genelkurmay Başkanı'nın 'bu belgenin emir komuta zinciri içinde hazırlanıp hazırlanmadığı' ile ilgili sorulan soruya 'Hakaret sayarım' sözü ile rahatlamış duruyoruz.

Albay görevinde

Bu belgenin altında imzası olan Kurmay Kıdemli Piyade Albay Dursun Çiçek görevinde durmaya devam ediyor. Belge fotokopi mi orijinal mi netleşmemiş durumda. Fotokopi olarak bulundu, orijinali Emniyet'te varsa, Emniyet'in başka bilgisi de vardır. Şimdi imza benziyor tartışması yapılıyor. İmza benzemiyorsa buna şaşmak lazım. Çünkü bu iddialar, belgeler belli kişiyle ilişkilendirmek için ortaya atılmıştır.

Cuntalar cirit atıyorsa

TSK içinde birileri Genelkurmay'ın bilgisi dışında bir örgütlenme, çalışma içindeyseler, TSK içinde cuntalar cirit atar hale gelmişse bu çok vahim. Devlet, imkânlarını, gücünü TSK'ya karşı kullanıyorsa bu çok daha vahim. Böyle bir durum söz konusu değilse bu ithamı kim ne amaçla yapıyor? Nerelerden güç alabiliyor? Bunun belgeleri nasıl Emniyet'in yargının zirvelerinde dolaşma fırsatını elde edebilmiştir? Bunun bir an önce aydınlığa kavuşması öbür ihtimalden daha da vahimdir. Demek ki TSK'ya karşı böyle tertipleri devlet imkânlarını ve gücünü kullanarak, faaliyet gösterebilecek noktadayız. Vah Türkiyem vah.

Başbuğ'un sözleri

'Bu belge doğru olsa da olmasa da önemli değil' dememizi, bunu hazmetmemizi, içimize sindirmemizi isteyenler var. Hazmetmek istemiyoruz. Gerçeğin derhal ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Bu konu bir tertip ise, Genelkurmay Başkanı'nın 'Doğru değilse ne olacağını görürsünüz' sözünün gereğini bir an önce görmek istiyoruz.

Darbelerle hesaplaşalım

Yürümekte olan bir Ergenekon davası var. Sıkıntı büyük ihtimal buradan kaynaklanıyor. Hükümet 12 Eylül'le ilgili hesaplaşmayı doğru buluyorsa elini tutan mı var? Anayasa'nın 15. maddesi var, değiştirme isteğin varsa getirir değiştiririz? 'Artık geçmişi kurcalamayalım' diyorsan bilelim. 'Bunu kaşımakta yarar yok'diyorsan, bunun senin demokrasi ve darbelerle mücadele anlayışına getireceği kısıtlamayı da o zaman içine sindir. '12 Eylül'ü bıraktık, ondan sonrakilerle meşgulüz' diyorsan, onları da getir, takip edelim. Askeri darbeyle ilgili hukuki takibat, bir hesaplaşma, Türkiye'yi bir askeri darbe arayışına sürükleyen ortamı tasfiye etme arayışı içindeysen, getir onun da gereğini yapalım.

Ergenekon davası

Ergenekon davasına bakan bir yargıç tarihsel bir tespit yaptı. 'Kurumsal baskı yapılıyor' diyerek çekildi. Kurumsal baskıyı kim yapıyor? Şimdi bu durumda mahkeme mi yargılıyor, kurumlar mı yargılıyor? Bir ülkede hukuk ve adalet tehlikeye girerse her şey tehlikeye girer.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*