Baykal 13 yıl sonra Kamer Genç'le barıştı

Baykal 13 yıl sonra Kamer Genç'le barıştı.19990
  • Giriş : 18.04.2008 / 21:22:00

1995 seçimlerinde CHP’den aday gösterilmemesi üzerine DYP'ye geçen Kamer Genç'le Baykal arasındaki buzlar dün Mecls'te yaşanan olaylar sonrasında eridi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tunceli Bağımsız milletvekili Kamer Genç ile CHP lideri Deniz Baykal 13 yıl sonra barıştı. Genç, 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan seçimlerde Baykal’ın kendisini CHP’den aday göstermemesi üzerine partiden istifa etmiş ve DYP’den aday olup milletvekili seçilmiş, Baykal ile de ilişkisini koparmıştı. Baykal 13 yıl sonra Genç’i arayıp linç girişimi nedeniyle ‘’Geçmiş olsun’’ dedi.

Genç, binlerce geçmiş olsun telefonu ve mesajı aldığını belirterek ‘’Sayın Baykal bile 13 yıl sonra aradı’’ dedi.Genç, 22 Temmuz seçimlerinin ardından CHP’nin seçim yenilgisi için “ Baykal artık siyasi mevtadır. Acilen musalla taşına yatsın’’ yorumunu yapmıştı. Bağımsız seçilip Meclis’e gelen Genç ilk demecinde de, ‘’ Seçimlerden AKP başarılı çıktı, ancak bu vurgun talan ve soygunları unutturmaz. Karşılarında muhalefet yoktu. Şimdi ben geliyorum, göreceğiz bakalım muhalefet nasıl yapılırmış. Vurgunlara talana soyguna Özal döneminde ve sonraki dönemlerde nasıl karşı çıktımsa, yine dik duracağım, onların iflahını keseceğim’’ demişti.

TEK GÖZ GECEKONDUDAN MECLİS’E

Tunceli'nin Nazmiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde 1940 yılında doğan Genç, Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni bitirdi. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı yaptı. 1981'de Danışma Meclisi üyesi ve daha sonra da 4 dönem milletvekili seçildi. Ramazan Köyü'ndeki tek göz odada dünyaya gelen Genç'in babası İstanbul Silahtarağa'da amelelik yaptı. İlkokuldan beri gözüne kestirdiği ağanın güzel kızı Sevim ile aynı okulda okudu. Genç, bir yandan okudu bir yandan da inşaatlarda tuğla döşedi. 1962'de AİTİA’yı bitirdi ve Maliyede staj yaptı. Bingöl'e vergi kontrol memuru olarak atandı. Sevdiği kızla evlenmek için köye döndü. Ailesi karşı çıksa da Sevim Hanım ile evlendi. Danıştay'da tetkik hakimliği yaparken, 1974 yılında Fransa'daki Paris Amme Enstitüsünde burslu olarak idari yargı eğitimi aldı. DM üyesiyken idamlara karşı çıktı Anayasa’ya ret oyu verdi.

DEMİREL VE VİSKİ

1987’de SHP'den milletvekili seçildi. Turgut Özal’a sert eleştiriler yöneltti, milyarlarca lira tazminat ödedi.1991'de Deniz Baykal kendisini listeye koymayınca DYP’ye geçti ve yeniden milletvekili seçildi. Meclis Başkanvekilliği dönemlerinde Genç'in yönettiği oturumlar hep olaylı geçti. Süleyman Demirel için “Ancak ölünce kurtulacağız' dedi ve bütün şimşekleri üzerine çekti. Genç'in Büyük Ankara Oteli havuzunun açılışında yaptığı gaf günlerce gazete manşetlerinden inmedi: "Oh be, Viski içince kendimi daha iyi Müslüman hissediyorum." dedi. Hayal adındaki bir dansöz ile oğlunun Or-An Sitesi'ndeki evinden çıkarken gazetecilere yakalanınca " Ben çiçek sulamaya gelmiştim" diyerek siyasi literatüre geçti.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious