Baykal: 'Aczini kabul ettiremezsin'

  • Giriş : 06.02.2007 / 00:00:00

Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Derin devlet var, önüne geçemiyoruz" sözlerine, "Derin devlet tartışması aciz başbakanların bahanesi olamaz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısındaki konuşmasına, laiklik ilkesinin anayasaya girişinin 70. yıldönümü konusu ile başladı. Türkiye'nin geldiği noktada laikliği dinle çelişir şekilde takdim etmenin mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Milliyetçilik bu toplumun nasıl ana çimentosu ise, inançlarımız da toplumumuzun en temel direği, ana çimentosudur. Önemli olan nokta, bizim inanç kimliğimizin devlet tarafından referans kaynağı olarak algılanıp algılanamayacağıdır. İnanç, iman işidir. İnanç, iman teslimiyet demektir. Kendini imana teslim etmek demektir. Hak bildiğinin kulu olmak demektir. Siyasette kul olmak var mı? Siyasette hak sahibi vatandaş olmak var. Hiçbir siyasi kararın ebediyen geçerli olduğunu kimse iddia edemez. Toplumun, siyasetin bazı önemli kurumları hala bunu içine sindirememiştir. Bu, Türkiye'nin kanayan yarası olarak devam etmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious