Baykal: AK Parti ülkeyi yönetemiyor mu?

Baykal: AK Parti ülkeyi yönetemiyor mu?.9867
  • Giriş : 03.02.2009 / 14:00:00
  • Güncelleme : 03.02.2009 / 15:41:18

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Erdoğan'ın Davos restinden sonra ilk defa komuoyuna sesleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta yaşadığı gerilimi değerlendirdi: "Maalesef bu tartışma sırasında T.C. Başbakanı'na kabul edilmesi mümkün olmayan bir üslupla, doğrudan hedef alarak, parmakla hedef göstererek, bağırarak ithamlar yöneltilmiştir. Bu ithamlara cevap verme hakkına saygı gösterilmemiştir. İtilerek kakılarak susturulmak istenmiştir"

Davos'taki gerginlik

"T.C. temsilcisine, devlet adamına yöneltilecek haksızlık karşısında tüm Türkiye tepkisini gösterir" diyen Baykal, "Orada Başbakan'a haksızlık yapılmıştır. Bu olayın bizi Türkiye'nin Ortadoğu politikasındaki konumu açısından ciddi şekilde ilgilendirecek sonuçlar doğurmuştur" ifadesini kullandı.

Deniz Feneri davası

Baykal konuşmasında Deniz Feneri derneği davasını da yorumladı. "Deniz Feneri konusu örtbas edilmek isteniyor" diyen CHP lideri, "Gerçekler ortaya çıksın istenmiyor. 5 ay geçti üzerinden ama hala Almanya Mahkemesi'nin aldığı kararın dosyası gelemedi. Artık uçağa, otobüse değil postacılara verseydiniz, bugün o dosya Ankara'ya ulaşmıştı" şeklinde konuştu.

CHP lideri sözlerine, "Kablumbağın sırtına bağlasanız o dosyaları, kablumbağ bile o dosyaları ulaştırırdı. Gelsin mi istenmiyor yoksa dosya verilmek mi istenmiyor.Bunun bir izahı yok mu? Niçin dosya gelmedi? Adalet Bakanı, Almanya'daki ve Türkiye'deki Deniz Feneri aynı değil dedi.Nereden biliyor? Frankfurt Savcılığı iki Deniz Feneri'nin ilişkili olduğunu açıkladı" diye devam etti.

IMF ile anlaşma

IMF ile neden anlaşılmadığı konusunda sorular soran ve değerlendirmeler yapan Baykal, "IMF ile ha bugün ha yarın anlaştık noktasına geldiler. Önce ümüğümüzü sıktırmayız diye meydan okudular, arkasında anlaşıyoruz dediler. Bunlar seçime kadar bize karışmayın diyorlar. Anlaşma yapılamamasının arkasında ne var? Arkasında, Türkiye ekonomisinin durumuyla ilgili bu hükümetin yaptığı değerlendirme ile gerçek arasındaki büyük fark yatıyor. Seçime kadar bu oyalama böyle devam ediyor" dedi.

CHP lideri,"Türkiye'de ekonomik durum ile ilgili kaygılar hızla artıyor. Ekonomi küçülüyor.İşsizlik artıyor. Borçlar artık döndürülemiyor. Kriz karşısında Türkiye'nin izlemesi gereken politika ile ilgili belirsizlik devam ediyor. Hükümet çok yanlış tercihler yapmaya başlamıştır" diye konuştu.

Baykal, "Türkiye 2007'den bu yana bir ekonomik gerileme içindedir. Sosyal ve siyasal çalkantı Türkiye'yi etkisi altına aldı. 2009 ile ilgili işaretler iyi değildir. Hükümet ne yapacağını bilemez haldedir. Türkiye küçülüyor artık. Dış ticarete, bu tablonun ağır bir şekilde yansımakta olduğu dün açıklanan ihracat rakamları ile ortaya çıktı. Yüzde 28 bir azalma söz konusu.Büyüme azalınca ihracatta azalıyor" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*