Baykal: AKP'nin tatlı rüyası bozulacak

Baykal: AKP'nin tatlı rüyası bozulacak.9867
  • Giriş : 23.02.2009 / 14:50:00
  • Güncelleme : 23.02.2009 / 15:04:22

Baykal, 'Başbakan'a çık karşıma tartışalım' dediğim zaman heyecanlanıyor, coşkuyla alkışlıyor." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gördüğü seçim meydanlarının siyasetin ezberini, AK Parti'nin tatlı rüyasını bozacak, hesap sorulmasını gündeme getirecek meydanlar olduğunu belirterek, "Öyle anlaşılıyor ki meydanlar yerel seçim sonuçlarıyla yetinmeyecek, genel seçimi işaret edecek bu meydanlar" dedi.

Baykal, 29 Mart yerel seçimlerine yönelik olarak Cumartesi günü Adana, Pazar günü de Kocaeli'nde meydanlarda halka seslendi.

CHP İletişim Koordinatörlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Baykal, mitinglerden sonra kendisine 'Meydanlar size ne söyledi' diyen gazetecilere, 'Meydanlar Raporu'nda binlere, onbinlere özenle hazırlanmış meydanlarda seslenmenin bir ihtiyaç olduğunu belirterek, "Ama işin esası milyonların önünde, onların gözlerinin içine baka baka tartışmak, bu cesareti göstermektir" dedi.

"İşte meydanlardayım. 'Meydanlara gel meydanlara' diyen Başbakan ise, 7 yıldan beri demokrasi kaçağıdır. Başbakan kendisi çalıp, kendisi oynamak istiyor" diyen Baykal, Başbakan Erdoğan'ın sorgulanmaktan kaçtığını, basın toplantısından ve soru soracak gazetecilerden kaçtığını iddia etti. Demokrasi ve özgür tartışma kaçkınlarının demokrasisinin de, sahte demokrasi olduğunu söyleyen Baykal, "Adana'da da, Kocaeli'de de gördüğüm meydanlar demokrasi kaçkını ve yolsuzlukları savunan Başbakan istemiyor. O nedenle meydanları dolduranlar 'Çık karşıma tartışalım' veya 'Hesap soracağım' dediğim zaman heyecanlanıyor, coşkuyla alkışlıyor. Ben 30 yıldan beri meydanları karış karış geziyorum. Beni ondan çok önce, defalarca gittiğim meydanlara çağıran Başbakan kaldırdığı taşı ayağına düşürdü. Öyle anlıyorum ki, milyonların önünde tartışmaktan kaçarak kaldırdığı taşın başına düşmesini de engellemeye çalışıyor. Ama korkunun ecele faydası yok. Demokrasi varsa, özgür tartışma da olacaktır, olmalıdır" şeklinde konuştu.

Meydanların Başbakandan 'boş laf, afra tafra istemediğini', 'ben işsizim, yoksulum' dediğini ve sadaka değil iş istediğini belirten Başkal, meydanların insanların sıkıntısını, derdini, özlemini, beklentisini yansıttığını kaydetti. Baykal, "Gördüğüm meydanlar siyasetin ezberini, AK Parti'nin tatlı rüyasını bozacak, hesap sorulmasını gündeme getirecek gibi. Öyle anlaşılıyor ki meydanlar yerel seçim sonuçlarıyla yetinmeyecek, Genel seçimi işaret edecek bu meydanlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*