Baykal Almanya'ya gitti

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Uluslararası Güvenlik Konferansı'na katılmak üzere Almanya'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda hareketinden önce açıklama yapan Baykal, konferansın gündeminde, “genel güvenlik sorunları, enerji güvenliği konuları ve Ortadoğu'daki güvenlik sorunlarının” bulunduğunu söyledi.

Baykal, konferansta, dünyanın etkili ve önemli yöneticilerinin bulunacağını ifade ederek, “Biz bölgemizde yaşanan krizden en ciddi şekilde etkilenme durumunda olan bir ülke olarak, oradaki tartışmaları dikkatle izlemek durumundayız. Dünyanın etkili ve önemli yöneticilerinin bulunduğu bu toplantıda, Türkiye'ye yansıyabilecek güvenlik değerlendirmelerini dikkatle izlemeye ve Türkiye'nin yararları doğrultusunda elimizden geldiğince katkı yapmaya çalışacağım” dedi.

Türkiye'den ilk kez bir muhalefet partisinin konferansa davet edildiğini öğrendiklerini kaydeden Baykal, şöyle konuştu:

“Bu çok doğal. Çünkü Türkiye, güvenlik sorunları bakımından çok önemli bir noktada ve Türkiye'nin güvenlik sorunlarının tartışılmasına CHP olarak biz çok önemli katkılar yaptık, bu konuda Türkiye'nin tercihini belirleyen çok önemli tavırlar geliştirdik. Herhalde bunlar dünyada izleniyor, değerlendiriliyor. CHP'nin sadece Türkiye'nin değil, bölgenin ve dünyanın güvenlik sorunlarının tartışıldığı bir zeminde düşüncelerini, değerlendirmelerini dinleme ihtiyacı hissediliyor. Bu doğrultuda bize bir çağrı yapılmıştır diye düşünüyorum. Biz de bunu memnuniyetle kabul ettik.”
Deniz Baykal, daha sonra THY'nin tarifeli uçağıyla Münih'e hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious