Baykal asker karışmasın dedi

Baykal asker karışmasın dedi.10270
  • Giriş : 31.01.2008 / 12:40:00

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın türbanla ilgili açıklamasını değerlendiren Deniz Baykal, 'Hiçbir kurumun bu konuda yapacağı hiçbir şey yoktur. Millettimize güveniyoruz' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelkurmay Başkanı Orgerenal Yaşar Büyükanıt'ın dün türbanla ilgili açıklamasını değerlendiren CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Hiçbir kurumun bu konuda yapacağı hiçbir şey yoktur. Kimse gölge etmesin başka birşey beklemiyoruz. Bu yanlışlıklar maalesef herkesin yüksek sorumluluğu altında yaşanan bir süreçle ortaya çıkmıştır" dedi.
NTV'de canlı yayına katılan Deniz Baykal, "Türbanla ilgili Yargıtay ve Danıştay'dan gelen açıklamaları, Cumhuriyetin kendisini koruma mekanizmalarının kendisini göstermesi olarak değerlendirdiniz. Genelkurmay Başkanı'nın açıklamalarını da bu mekanizmaların bir parçası olarak mı değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soruya cevap verdi.

Türkiye'de yaşanan deneyimden sonra bu konularda halkın kendisinden başka güvence olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Deniz Baykal, bunun dışındaki tek güvencenin hukuk olduğunu söyledi.

Deniz Baykal, açıklamasında, türban konusunda gelinen sürecin, herkesin yüksek sorumluluğu altında, kollektif sorumlulukla ortaya çıktığını vurguladı. Baykal, şöyle konuştu:

"Yaşadığımız deneyimler, özellikle son zamanlarda bize göstermiştir ki Türkiye'nin laik demokratik cumhuriyet olarak ayakta kalmasının güvencesi hukukun ve milletin iradesi dışında hiç kimsedir. Hiçbir kurumun bu konuda yapacağı hiçbirşey yoktur. Bu ortaya çıkmıştır. Bunun ortaya çıkmış olması da artık netleşmiştir. Herkes de bu bilince gelmiştir. O neden bizim hukukun dışında hiçbir kurumdan bekleyişimiz yoktur. Kimse gölge etmesin başka birşey beklemiyoruz. Bu yanlışlıklar maalesef herkesin yüksek sorumluluğu altında yaşanan bir süreçle ortaya çıkmıştır. Bu geldiğimiz noktaya kollektif sorumluluklarla gelinmiştir. Öyle anlaşılıyor ki iş bundan sonra vatandaşındır, milletindir, hukukundur. Millete güveniyoruz, milletin sağduyusuna güveniyoruz, aklına mantığına güveniyoruz, kendimize güveniyoruz. Hukuka güveniyoruz, sağduyuya güveniyoruz."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious