Baykal: Atatürk'ü sevmek neredeyse suç

Baykal: Atatürk'ü sevmek neredeyse suç.13188
  • Giriş : 10.07.2008 / 23:21:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Temiz eller düğmesine basacak insanın önce kendi eli temiz olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baykal, İzmir gezisinin ikinci gününde Urla, Mordoğan ve Karaburun'u ziyaret etti.

Karaburun'da plajdaki vatandaşları parti otobüsünden selamlayan Baykal, burada CHP ilçe başkanlığının yeni binası, pazar yeri ve belediyenin yerel ürünler satış dükkanının açılışlarını yaptı. Lokma yiyen ve dağıtan Baykal, Çeşme'ye geçti.

Alaçatı beldesinde vatandaşları selamlayan Baykal, belediye tarafından yapılan Dalyanköy çevre düzenlemesinin açılışını yaptı.

Açılış öncesinde vatandaşlara hitap eden Baykal, emeklilerin Türkiye'deki kalkınmadan paylarını alamadığını, enflasyona karşı dayanamadığını savunarak, ''Enflasyon yüzde dörtmüş yılda. 6 ayda yüzde 2, rakamlar iflas etti. Türkiye'de iki rakamlı enflasyona geçildi. Ama onun gereği olan düzenleme, emeklilerle ilgili olarak yapılmadı. Onun yapılmasını talep ediyoruz. Bunu yaptıracağız. Emeklileri enflasyona ezdirtmeyeceğiz'' diye konuştu.

Bir vatandaşın ''Sen emekli maaşını bırak, Cumhuriyete sahip çık'' diye seslenmesi üzerine Baykal, ''Cumhuriyet tehlikede öyle mi? Cumhuriyeti içine sindiremeyen, Cumhuriyetin kazanımlarını içine sindiremeyen insanlar mı var? Yoksa onlar bir de iktidarda mı? Öyle mi? Bu işi halletmek hepimizin görevi. Halledeceğiz merak etmeyin'' dedi.

''KİMSE KİMSEYİ DIŞLAYAMAZ''

Dünyada en güzel, en temiz, en doğru İslamiyet'in yaşandığı yerin Türkiye olduğunu dile getiren Baykal, şöyle konuştu:

''Türkiye'de Müslümanlar baskı altındaysa siz 6 yıldır iktidardaydınız. 6 yıldır neden kaldırmadınız? 'Canım kaldıramadık.' O baskı nereden geliyor? Anayasa'daki laiklik ilkesinden geliyor. Din ayrı, devlet işi, siyaset ayrı, eğitim, hukuk ayrı. Bu ayrımı gözettiğimiz için İslam dünyasının en ileri en kalkınmış, en demokratik, en çağdaş ülkesi haline gelmişiz.

Bu gidiş iyi değil. Buna bir an önce son vermek lazım. Türkiye'nin gücü, insanlarımız arasında ne din, ne mezhep, ne ırk, ne etnik köken ayrımı yapmamaktan geçiyor. Kimse, kimseyi dışlayamaz. Kimse, kimseye üstünlük sağlayamaz. Kimse halkımızın inancına, dinine karışmasın. Herkes dinini bin yıldır burada yaşıyor. Kimsenin Müslümanlığı öğrenmeye ihtiyacı yok. Hepimiz biliyoruz Allah'ımızı, hepimiz biliyoruz dinimizi, hepimiz biliyoruz Peygamberimizi. Sana ne, sen kim oluyorsun?

Durum iyi değil, ama iyi olacak. İnançla söylüyorum, geldikleri gibi gidecekler. Türk milleti, siz kalacaksınız, halkımız kalacak, Atatürk'ün ilkeleri kalacak, Anayasamızın özü, temelleri kalacak, Türkiye laik, demokratik bir cumhuriyet olmaya devam edecek.''

''TOPLUMA BİR KORKU SALMAYA ÇALIŞIYORLAR''

Ergenekon soruşturmasına da değinen Baykal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Şimdi topluma bir korku salmaya çalışıyorlar, yıldırmaya çalışıyorlar. Atatürk'ü sevmek neredeyse suç, Cumhuriyeti sevmek neredeyse suç. 'Biz herkesin burnunu sürteriz, biz herkesten hesap sorarız, onu da tutarız bunu da tutuklarız, bunu da gözaltına alırız' demeye çalışıyorlar. Türkiye, bunu kabul etmez. Türkiye, hukuk devletidir. Türkiye'de o yanlış işler bir yerden döner. Geçmişte de yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Van'da rektörü ve çalışma arkadaşlarını aldılar. Aylarca iddianame çıkmadı, tutukladılar. Üniversitenin genel sekreteri intihar etti. Bir şeref intiharı gerekleştirdi. 'Bunu kabul edemem, haksızlığı içime sindiremem. Bu ithamları bana ne hakla yapıyorsunuz?' dedi.

Şimdi Türkiye'nin en değerli saygıdeğer insanları 13 aydır gözaltında. Ortada iddianame yok. Şunlar suçlu diyorlar. Suçluları biliyorlar da suçu bilmiyorlar. Neymiş bunların suçu? Bunların hepsini yaşayacağız göreceğiz. Bu haksızlıktır, zulümdür. Bunları söyleyince rahatsız oluyorlar ve çıkıp diyorlar ki 'Biz temiz eller operasyonu yapıyoruz bundan hoşlanmıyor musunuz?' Temiz eller kim sen kimsin? Sen mi yapacaksın Türkiye'de temiz elleri? Temiz elleri yapacak insanın, temiz eller düğmesine basacak insanın, önce kendi eli temiz olacak. Senin arkanda 13 tane yolsuzluk dosyası var. Sen dokunulmazlık zırhının arkasından konuşuyorsun. Temiz eller diyorsan ben sana teklif ettim Mecliste. Çeşme'de de teklif ediyorum. Anayasa'yı değiştirmeyelim, dokunulmazlık açısından 550 milletvekilininkini de kaldırmayalım. Gel ikimizin, Recep Tayyip Erdoğan ile Deniz Baykal'ın dokunulmazlığını bir kaldırıverelim, bakalım, o zaman görelim temiz eller operasyonunu.''

Konuşmasının ardından Baykal, Dalyanköy çevre düzenlemesinin açılış kurdelesini kesti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*